Pět snímků bude soupeřit o nejlepší britský nezávislý film roku

Kultura
1. 11. 2011 16:30
Z filmu Tinker Tailor Soldier Spy.
Z filmu Tinker Tailor Soldier Spy.

Špionážní film Tinker Tailor Soldier Spy, stejně jako dramata Stud Tyranosaurus získaly po sedmi nominacích na letošní ceny britského nezávislého filmu BIFA. Těsně v závěsu jsou vítěz Londýnského filmového festivalu We Need to Talk About Kevin (Potřebujeme si promluvit o Kevinovi) a horror Kill List (Seznam smrti), které dostaly po šesti nominacích.

Tinker Tailor Soldier Spy (Tulák, krejčí, voják, špion - název vychází z tradičního anglického rozpočítávadla) situovaný do 70. let byl pro britské kritiky filmovou událostí roku. Švédský režisér Tomas Alfredson jej natočil podle stejnojmenného slavného románu Johna le Carrého s Gary Oldmanem v hlavní roli. Alfredson byl navržen na cenu BIFA pro nejlepšího režiséra spolu s hercem Ralphem Fiennesem, který jako režisér debutoval s adaptací Shakespearovy hry Coriolanus.

Dalším nominovaným debutantem je Paddy Considine (Tyranosaurus). O nejlepší herecký výkon bude soutěžit Gary Oldman s Brendanem Gleesonem (The Guard), Michaelem Fassbenderem (Stud), Peterem Mullanem (Tyranosaurus) a Neilem Maskellem (Kill List).

O cenu pro nejlepší herečku se budou ucházet Rebecca Hallová (The Awakening), Mia Wasikowska (Jana Eyreová), MyAnna Buring (Kill List), Olivia Colman (Tyranosaurus) a Tilda Swintonová, která hraje matku vraha ve filmu We Need to Talk About Kevin. Za vedlejší herecké role byli nominováni mezi jinými Vanessa Redgraveová (Coriolanus), Carey Mulliganová (Stud) či Tom Hardy a Benedict Cumberbatch, kteří oba hrají v Tinker Tailor Soldier Spy.

Letos budou ceny BIFA předány 4. prosince. Ceny britského nezávislého filmu se udělují od roku 1998. Nominován může být snímek, jehož náklady nepřekročily deset milionů liber a byl financován nejméně z 51 procent z britských zdrojů. Loni dostal hlavní cenu BIFA film Králova řeč, předloni science-fiction Moon (Měsíc) a v roce 2008 Milionář z chatrče, který stejně jako Králova řeč posléze triumfoval při Oscarech.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Koncertem Vojtěcha Dyka & D.Y.K dnes startuje festival Prague Open Air

Kultura
17. 6. 2025
Generální zkouška opery Georga Friedricha Händela Julius Caesar v Egyptě, 16. června 2025, Divadlo Antonína Dvořáka, Ostrava. Režie se ujal Jiří Nekvasil, diriguje Roman Válek a premiéra bude 19. června 2025. Zleva Valer Sabadus jako Sextus Pompeius, Pompeiův syn Sextus, Monika Jägerová jako Kornélie, jeho matka a Andreas Scholl jako Julius Caesar.

Händelova opera Julius Caesar zazní v Ostravě, v titulní roli Andreas Scholl

Kultura
16. 6. 2025

Vasilův Rubáš zahraje na Žižkově u Vystřelenýho oka

Kultura
13. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ