První máj v Lucerně nabídne maraton filmů o lásce

Kultura
29. 4. 2014 12:25
Rachel McAdams a Domhnall Gleeson ve filmu Richarda Curtise Lásky čas.
Rachel McAdams a Domhnall Gleeson ve filmu Richarda Curtise Lásky čas.

Pražské kino Lucerna připravilo na letošní první květnový den celodenní akci nazvanou První máj v Lucerně aneb Láska, kam se podíváš. V obou svých sálech uvede filmy, které mají ve svém názvu slovo "láska" a tento milostný cit ukazují v různých podobách. "Budou mezi nimi tituly aktuální, ale i ty, které se v programu kin už tak často neobjevují," uvedl vedoucí kina Bedřich Němec.

Půjde o francouzský snímek Láska všemi deseti, výjimečný dokument Láska v hrobě, oscarovou Lásku režiséra Michaela Hanekeho, natočenou v rakousko-francouzsko-německé koprodukci, Sorrentinovy pozoruhodné Následky lásky, skvělou komedii Richarda Curtise Lásky čas, americkou novinku Nekonečná láska a také česko-finské retro Láska, soudruhu. Předpremiéru mělo v březnu na pražském Febiofestu.

První z celkem sedmi projekcí začne už ve 13.30, začátek posledního představení je naplánován na 21.00 hodin.

Malý sál kina Lucerna byl otevřen v lednu vedle historického kinosálu, který koncem roku oslaví 105 let existence. Prostory, ve kterých vznikl, mají zajímavou historii. "Před více než 70 lety tu bývala soukromá projekční místnost spolumajitele Paláce Lucerna a zakladatele barrandovských ateliérů Miloše Havla. Sloužila především předpremiérám filmů, které vznikly pod hlavičkou jeho společnosti Lucernafilm. Na uzavřené projekce sem měli přístup jen nejbližší z řad přátel majitele. Pokud je známo, nebylo zde nikdy pořádáno představení pro širší veřejnost," řekl Němec.

Po znárodnění byl sál zrušen a stavebně rozdělen na několik menších místností, které v průběhu let sloužily různým účelům. Technicky špičkově vybavená komorní projekce má přes padesát sedadel. Dramaturgicky slouží jako alternativa k programu hlavního sálu. Všechna sedadla zdobí portréty předních československých, evropských i světových filmových tvůrců, včetně podobizny Miloše Havla na čestném místě uprostřed první řady.

Autor: ČTK Foto: Facebook

Další čtení

ilustrační foto

Hurá, literatura! Skoro ve stovce měst budou noční čtení. I ve věznici

Kultura
17. 9. 2025

Ve více než 90 městech v ČR se dnes uskuteční 19. ročník akce Noc literatury

Kultura
17. 9. 2025
Poslední natáčecí dny k filmu režiséra Ondřeje Veverky Osamělý vlk, dokudramatu o pilotovi RAF Josefu Františkovi, 16. září 2025, Praha. Herec Tadeáš Moravec.

Příběh pilota RAF Josefa Františka by se do kin mohl dostat v červenci 2026

Kultura
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ