Třeštíková ukáže 16 let života romského muzikanta Lavičky

Kultura
29. 3. 2013 14:05
Režisérka Helena Třeštíková šestnáct let dokumentovala události v životě romského hudebníka Vojty Lavičky.
Režisérka Helena Třeštíková šestnáct let dokumentovala události v životě romského hudebníka Vojty Lavičky.

Šestnáct let dokumentovala režisérka Helena Třeštíková události v životě romského hudebníka, aktivisty a novináře Vojty Lavičky. Film nazvala Vojta Lavička: Nahoru a dolů a po uvedení na festivalu Jeden svět bude mít distribuční premiéru 4. dubna. Na pozadí Lavičkova osobního života snímek poskytuje vhled do života Romů v České republice.

Třeštíková začala Lavičku, už tehdy známého muzikanta a redaktora romského vysílání v rozhlase, natáčet v roce 1996. Točila pět let a výsledek uvedla v roce 2001 pod názvem Být Romem. Po pětileté pauze se znovu setkali a točili až do loňského roku.

Lavička vystřídal několik zaměstnání, která ale vždy nějak souvisela s romstvím. Snaha změnit vztah Romů a většinové české populace provází celý jeho dosavadní život, sám ale v závěru filmu přiznává, že jeho prvotní kritika Romů nevedla téměř k ničemu, jen posílila pozice rasistů. Dlouhou dobu Lavička řeší romskou emigraci, včetně odchodu příbuzných své partnerky, které odešla do Kanady celá rodina. V důsledku toho třeba odkládají svatbu, protože romská veselka je velkou rodinnou událostí s účastí širokého příbuzenstva.

Lavička se ve filmu mimo jiné přiznává k tomu, že dlouhá léta, byť s přestávkami, hraje na výherních automatech. Řeší, zda zůstávat v zaměstnání s relativní společenskou prestiží, ve kterém mu však spolupracovníci za zády nadávají do Cikánů. Má radost, že prvorozený syn zdědil jeho muzikantský talent, ale mrzí ho, že opustil jeho matku. S novou partnerkou prožívá potěšení z druhého syna, ale obavy o jeho život v xenofobní společnosti trvají.



"Vždycky, když mám možnost být spokojený a šťastný, nadělám si nějaké problémy," říká Lavička, jehož smutek i radost ve filmu ilustruje romská hudba. Největší popularitu Lavičkovi přinesla účast v kapele Gipsy.cz, která měla v době největší slávy mezinárodní dosah a ve filmu jsou vidět třeba záběry z korejské reklamy na zmrzlinu podbarvené písní Romano hip hop.

Ve stejný den, kdy vstoupí do kin film o Lavičkovi, bude mít premiéru Třeštíkové dokument Život s Kašparem o divadelníkovi Jakubu Špalkovi. Oba filmy mají společného to, že zachycují turbulentní události v životech dvou výrazných osobností i atmosféru proměňující se české společnosti 90. let a nového tisíciletí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ