Zastupitelé Brna schválili vznik filmového fondu

Kultura
3. 10. 2017 22:00
Snímek z výstavy Kinematograf ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy. K nejstarším exponátům patřily přístroje z poloviny 19. století. Na snímku je projektor Populár z roku 1938.
Snímek z výstavy Kinematograf ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy. K nejstarším exponátům patřily přístroje z poloviny 19. století. Na snímku je projektor Populár z roku 1938.

Zastupitelé Brna schválili vznik Jihomoravského filmového nadačního fondu a pětimilionový majetkový vklad města. Stejnou částku dá do fondu Jihomoravský kraj, jehož zastupitelstvo to schválilo už v září. Fond v Brně bude podporovat filmovou tvorbu a propagovat město a kraj jako atraktivní lokality pro filmovou a televizní tvorbu.

Pro bod o vzniku a vkladu zvedlo ruku 30 zastupitelů, tři byli proti a deset se jich zdrželo. Roční rozpočet fondu bude deset milionů korun, přičemž polovinu pokryje kraj a polovinu město. Zhruba milion půjde na náklady spojené s provozem, zbytek peněz poslouží na dotace ve dvou okruzích.

Velký okruh s částkou sedm milionů korun je určen pro celovečerní hrané filmy nebo televizní seriály a bude až na tři projekty ročně. Malý okruh nabídne dva miliony, které budou pro nízkorozpočtová audiovizuální díla se zapojením místních tvůrců při využití lokálních témat, historie a atmosféry. Rozpočty menších projektů by měly být do půl milionu korun.

Nadační fond by měl mít sedmičlennou správní radu, kde by kromě představitelů kraje a města byli i nezávislí odborníci z audiovize a marketingu.

Primátorův náměstek zodpovědný za kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) už dříve řekl, že je zájmem Brna stát se filmovým centrem. "Nemusí se natáčet jen v Praze. Náš region i Brno mají filmařům co nabídnout. Díky fondu bude reálné přilákat do Brna zvučná filmařská jména, na kterých pak bude možné postavit jeden z dílů komunikační strategie města. Upozorníme i na to, že je Brno tvůrčí místo s inovačním potenciálem," doplnil Hollan.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Glück Dalibor

Další čtení

Havlíčkobrodské muzeum pořádá první ročník Festivalu menšin

Kultura
2. 11. 2025
Tereza Dočkalová

Umělci v Národním divadle převzali Ceny Thálie, Dočkalová už má třetí

Kultura
Aktualizováno: 2. 11. 2025 02:00
Premiéra divadelní prohlídky o životě rodiny Primavesi v originálních prostorách jejich sídla, památkově chráněné Vile Primavesi, 1. listopadu 2025, Olomouc. Podle historických pramenů ji ztvárnil studentský herecký divadlení spolek Kuchmoch. Zleva u stolu sochař Anton Hanak, podnikatel a mecenáš Otto Primavesi a architekt Josef Hoffmann.

Secesní vila Primavesi se při divadelní hře vrátila do doby původních majitelů

Kultura
Aktualizováno: 1. 11. 2025 22:40

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ