Roman Polanski sedí ve své švýcarské chatě a nesmí se odtamtud hnout. Ta chata je určitě zařízená elegantně a krásně, jenže taky je permanentně obležená novináři a zvědavci.
Bývalý britský premiér Adam Lang (Pierce Brosnan) je na tom podobně. Právě vypluly informace, že za jeho vlády probíhalo mučení jakýchsi teroristů. On je zatím ve Spojených státech, ve své hypermoderní sklobetonové rezidenci na větrem ošlehávaném ostrově. Je samozřejmě otázka, proč by Angličan toužil po venkovském sídle na nehostinném severu, ale to je věc vkusu. Před branou na Langa čekají demonstranti. Jdou po něm bývalí kolegové, pro všechny je tenhle bývalý idol náhle prvotřídním zločincem.
PSALI JSME: Berlín startuje, hlavně s Polanským. Ale spíš bez něj
Pak je tu taky Duch (Ewan McGregor). Duch tu původně vůbec být nechtěl, ale přemluvili ho slibem slávy. Duch je nájemný spisovatel - když dostanete super smlouvu na vlastní paměti, ale nejste schopní je napsat, najmete si Ducha. On je napíše za vás a taky za pouhý zlomek honoráře.
Duch má nejdřív pocit, že se všichni proti Langovi spikli a má potřebu ho hájit. Pak v rezidenci objeví stopy a svůj názor přehodnotí. Jenže to jsme pořád ještě teprve v půlce filmu.
The Ghost Writer v sobě nese ducha filmařiny šedesátých let - Polanski se nebojí dlouhých záběrů, které spíš tvoří atmosféru než děj. Rozfoukané deštivé pláže, detailně promyšlené interiéry. Na druhou stranu moc dobře ví, kdy si to může dovolit - v prvních patnácti minutách prostě není jediné okénko navíc.
Zároveň dokáže být Polanski neuvěřitelně vtipný. Už jenom rozestavení figur - nájemný pisálek a premiér, který chtěl být spíš hercem než politikem, a jeho vyhořelá žena - přímo vybízí k tanci na čepeli ironie a sarkasmu.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo nadchne Berlinale? Polanski, Hřebejk či Scorsese
Zvlášť, když McGregor i Brosnan jemně vybočují ze svých standardních rolí a dívají se na ně úkosem. Ani pak nemluvím o závěru, který sám o sobě může vstoupit do dějin kinematografie.
Polanskiho adaptace románu Roberta Harrise je ve finále asi nejspíš trochu zdlouhavá, protože některé zvraty čekáte dopředu a odhalení zápletky není tak strhující, jako všechen ten ohňostroj okolo. Pokud film budete brát jako politický thriller, nejspíš vás tedy jemně polechtá. Pokud ale vezmete v potaz Polanskiho osobní situaci, budete zřejmě schopni ocenit The Ghost Writer mnohem výš.
Foto: outnow.ch