Basbarytonista Plachetka vydává CD s Händelovými oratorii

Kultura
11. 11. 2012 17:15
Adam Plachetka v roli Guglielma v opeře Wolfganga Amadea Mozarta Cosi fan tutte.
Adam Plachetka v roli Guglielma v opeře Wolfganga Amadea Mozarta Cosi fan tutte.

Z oratorních árií od Georga Friedricha Händela pro bas nebo basbaryton, které zosobňují hrdinství a odhodlání, se skládá nové album operního pěvce Adama Plachetky. Právě svým zaměřením je CD podle Plachetky výjimečné. Händelova oratorní tvorba se tak často nenatáčí a nová deska vyplňuje určitou mezeru na trhu, řekl v rozhovoru Plachetka, který patří k nejúspěšnějším českým mladým umělcům.

Na tuzemských pódiích se vzhledem ke svým četným zahraničním aktivitám příliš neobjevuje. Již dva roky je členem operního ansámblu prestižní Vídeňské státní opery. K uvedení nové desky nicméně pořádá 13. listopadu v Rudolfinu koncert, který bude jeho jediným pražským koncertním vystoupením v této sezoně. Doprovodí jej Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka. V únoru plánuje vystoupení v Brně a Zlíně se stejným programem.

Oratorní árie si pro nové CD vybral proto, že většina labelů s nahrávkami Händela tíhne spíše k jeho opernímu repertoáru. "Přišlo nám líto, že oratorní repertoár zůstává tak trochu stranou. Doufáme, že to bude něco, co se až tak často nevidí a posluchače to zaujme," uvedl Plachetka. CD poprvé vydává u Supraphonu.

Basbarytonista Adam Plachetka.Album nabízí například výběr z oratorií Acis and Galatea, Alexandrova slavnost, Mesiáš a Juda Makabejský, z něhož je na desce vytvořen celý blok i se sborovými vstupy. "Všechno jsou to pro mě krásné vzpomínky na různá nastudování," poznamenal sedmadvacetiletý basbarytonista, který letos debutoval v londýnské Královské opeře Covent Garden.

Příští rok v létě ztvární Figara na festivalu v britském Glyndebourne. Na jaře jej čeká debut v USA se slavným Chicagským symfonickým orchestrem, v příští sezoně pak debut v Berlínské státní opeře a Německé opeře a návrat na prestižní Salcburský festival.

Ve svém operním repertoáru se nejvíce věnuje Donu Giovannimu a Figarovi, kteří patří v současnosti k jeho stěžejním rolím. Posun k dramatičtějším rolím pro něj zatím není aktuální. Počká, kam se jeho hlas fyziologicky posune. Buď se "prozpívá" do vyšší polohy, což je italský baryton, nebo naopak jeho hlas zmohutní a "nabere" více střední polohy. Tak by se dostal k německému repertoáru.

Své zahraniční úspěchy vnímá spíš jako požehnání než slávu. "Když je člověk na vyšší úrovni, tak se může věnovat hlavně projektům, kterým věří umělecky, a nemusí se trmácet jen za každým koncertem pro turisty, aby přinesl domů peníze na večeři," dodal Plachetka, který se letos v létě oženil se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, sólistkou opery Národního divadla v Praze.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ