Pražský open-air festival Respect letos láká mimořádně silným programem, zahrají například Mari Boine, Muzsikás, Erik Truffaz či Justin Adams & Juldeh Camara. Tím ovšem červnové zajímavosti nekončí.
V úterý 2. června vystoupí jako předvoj Respectu v pražském Paláci Akropolis brazilsko-holandský projekt Zuco 103. Ethno-taneční trio (pro koncertní příležitosti doplňované až na sextet) s uhrančivou zpěvačkou Lilian Vieira v čele, spojující sambu a další latinské či afro-latinské rytmy s acid-jazzem a elektronikou, se u nás prvně představilo právě v rámci Respectu v roce 2002. Role "zahřívací kapely" festivalu se tudíž k Zuco 103 mimořádně hodí. Skupina představí repertoár ze šesté desky After the Carnival, natočené částečně v Brazílii a s větším podílem živých nástrojů oproti elektronice než dříve.
Flamenco pro anarchisty
V nejlepším smyslu slova konkurenční koncertní řada Respectu, série Jazz Meets World, nabídne 7. června v pražském Paláci Akropolis koncert katalánských La Troba Kung-Fú. Kapelu s názvem naznačujícím řádný žánrový mazec založil v roce 2004 někdejší šéf úspěšných Disminguet, zpěvák a akordeonista Joan Garriga. Repertoár pojal vpravdě anarchisticky. Vyšel z flamenka, přihodil spoustu reggae, ale jinak si s předsudky, co se k čemu hodí a co ne, nelámal hlavu. Už na výborném debutovém albu Clavell Morenet (2006) slyšíme vedle sebe rumbu a různé afro-kubánské rytmy, cikánské vlivy, severoafrické nápěvy, málem hip-hopové postupy či punkový nápřah a třeba i trylky galicijských Keltů. Zajisté, zdroje značně nesourodé, jenže celek drží pohromadě překvapivě dobře. Pokud vás jako příměr napadne jistý Manu Chao a jeho Radio Bemba, nebudete daleko od pravdy, ovšem La Troba Kung-Fú nejsou kopií, pouze stejně svobodomyslnou čeládkou. Nedávno přibylo skupině do diskografie album Rumbia at Ernesto‘s.
Globální respektování
Letošní dvanáctý Respect Ethnic & World Music Festival, který proběhne v pátek a sobotu 26. a 27. června opět v příjemném areálu pražského ostrova Štvanice, nespojuje letos žádná jasná dramaturgická linie jako v případě některých předchozích ročníků, byť podstatné zastoupení má Afrika. Zato pořadatelé pozvali hned několik "hlavních hvězd".
Dramaturgickým sólokaprem je bezesporu přilákání dua Justin Adams & Juldeh Camara, doplněného hráčem na arabské perkuse Salahem Dawsonem Millerem. Adams a Camara shrábli za svoje první album Soul Science (2007) prestižní BBC World Music Radio 3 Award v kategorii Culture Crossing (tedy spojování odlišných kultur, v tomto případě rocku a hudby západoafrických griotů či pouštního blues) a právě vydali druhý titul Tell No Lies, který je ještě energičtější, hutnější a nápaditější než debut. Justin Adams, mj. objevitel a producent kapely Tinariwen, už se na našich pódiích objevil jako člen kapely Roberta Planta, ex-zpěváka Led Zeppelin. S Juldehem, gambijským zpěvákem, virtuózním hráčem na housle ritti a následníkem váženého griotského ("trubadúrsko-kronikářského") rodu, u nás vystupují poprvé.
Francouzský trumpetista Erik Truffaz se v Česku představil několikrát, ale tentokrát prvně přijede v rámci seskupení Indian Project. Působivou fúzi jazzu a klasické indické hudby loni zaznamenal na CD „místopisně" pojmenovaném Benares (v našich končinách je toto indické město známo spíše jako Váránasí). V meditativních improvizacích bude komunikovat s indickou zpěvačkou Indrani Mukherjee a hráčem na tabla Apurbou Mukherjeem. Nadnárodní projekt doplní původně brazilský klavírista Malcolm Braff.
Norskou zpěvačku Mari Boine ani maďarskou skupinu Muzsikás není třeba příliš představovat, patří k legendám evropské world music, a jak ukázala předchozí vystoupení, mají u nás slušnou posluchačskou základnu. Mari Boine jako první celosvětově proslavila hudbu Sámijů (hanlivě, leč známěji Laponců). Její druhé album Gula Gula (1989) patří k pilířům žánru. Stejně jako Muzsikás fascinovala zpěváka i hledače talentů Petera Gabriela a účastnila se jím iniciovaného, stylotvorného putovního festivalu WOMAD.
Muzsikás, hledače kořenů transylvánské hudby, hudby východoevropských židů i pastevců z pust, ovšem tentokrát uvidíme bez fenomenální zpěvačky Márty Sebestyén, která se věnuje sólové dráze. V současnosti ji za mikrofonem zastupuje Mária Petrás.
Už tak nabitý program doplní Issa Bagayogo z Mali, inovující pouštní blues elektronickými beaty, nebo početný ansámbl Kasai All Stars z Konga-Kinshasy, čarující africký taneční trance s použitím tradičních nástrojů i svérázné, "samo-doma" vyráběné elektroniky. Právě pro Kasai All Stars je účast na festivalu zadostiučiněním, loni na Respect nedorazili kvůli absurdním vízovým problémům. Podrobný rozpis účinkujících najdete na stránkách http://www.respectmusic.cz/.
Další pozoruhodné akce v červnu
Festival United Islands Of Prague (18. - 20. června, Střelecký ostrov, Kampa...), o kterém jsme již na těchto stránkách informovali, nabídne v rámci specializované world music scény například „modernizované flamenco" Almasäla či maďarskou romskou ethno-elektroniku Mitsoura.
Domácí podobě žánru (i přesahům do blues či alternativy) se bude věnovat festival Indies Scope (20. června, nádvoří zámku Kuřim). V hlavním programu zahrají například Hradišťan či Tomáš Kočko & Orchestr. V první části festivalu se vstupem zdarma (od 14 do cca 17 hodin) proběhne finále vyhledávací soutěže Colours Talents, ve kterém se o možnost natočení CD a hraní na festivalu Colours Of Ostrava utkají kapely Bardolino, BraAgas a Ležérně a vleže.
Justin Adams & Juldeh Camara se den před Respectem, tedy 25. června, zastaví v Národním domě v Ústí nad Labem. |
Foto: Tomáš S. Polívka (Erik Truffaz, Mari Boine), Real World (Justin Adams & Juldeh Camara), Respect/Rachot (Zuco 103), P&J Music (La Troba Kung-Fú).