V pondělí v Praze zahraje malijský zpěvák, virtuózní kytarista a písničkář Habib Koité se skupinou Bamada. Albánské soubory Jonianet a Saze absolvují v příštím týdnu české miniturné.
Hudba západní Afriky a Balkánu se těší stálé oblibě ctitelů world music, není divu, že převládá i v nabídce pořadatelů. Habib Koité rozprostře tapiserii afrických rytmů, vyšitou vzorci rocku, jazzu, funky či reggae v pondělí 23. března od 19:30 hodin v pražském Paláci Akropolis. Soubory věnující se albánské polyfonii Jonianet a Saze mají v diáři společný koncert 25. března na olomoucké universitě, 26. března v Chocni a 26. března od 20 hodin v pražském Hlaholu.
Hledač kořenů jazzu a blues
Malijský hudebník Habib Koité u nás má věrné příznivce a na koncertech bývá plno. Loni poněkolikáté nabil pozitivní energií pražské posluchače a navzdory dešti roztancoval i publikum festivalu Colours Of Ostrava. Opakovaná návštěva koncertu rozhodně není mařením času.
Habib Koité (*1958) |
Pochází z významného rodu griotů (kasta hudebníků a zároveň kronikářů). Narodil se jako osmý ze sedmnácti sourozenců a od jedenácti let aktivně vystupoval. Vystudoval Bamako National Institute Of Arts, kde pak působil jako pedagog. Skupinu Bamada založil v roce 1988 a na mezinárodní scéně se prosadil v polovině 90. let. Spolu se zpěvákem Salifem Keitou a zpěvačkou Oumou Sangaré se stal nejvýznamějším malijským „hudebním exportem". |
„Moje písně, to je vlastně takové hudební putování po Mali. Máme v Mali tolik rytmů a stylů, že si nemusíme půjčovat jinde," říká s oblibou Koité. Zároveň však dodává, že chce ony styly převádět do současného jazyka.
Nitky dávného pouštního blues se v Habibově podání nezacuchají ani v kombinaci s až popovou melodičností.
Rezonující Albánie
Zatímco Habib Koité je dobře známou veličinou, albánské soubory Jonianet a Saze u nás mají premiéru a představují velkou neznámou balkánské hudby. Srbskem, Rumunskem či Bulharskem se prohnaly hordy západních hledačů talentů, ale odkrývání hudebních pokladů Albánie teprve začíná.
Z pracovních nahrávek pěveckého sboru Jonianet rezonují a bouří nezvyklé harmonie, kde vedoucí hlas doplňuje archaicky působící kontrapunkt (nebo bas prostě odpovídá či navazuje na melodické fráze), zatímco sbor drží jakýsi vibrující drone (dlouhý podkladový tón, tvořící osu skladby nebo její části). Je to syrové, neučesané a právě tím vzrušující a zajímavé. Saze-Ensemble doplňují převážně dvojhlasé vokály kvílivými sóly klarinetu, hypnoticky monotónními výplněmi houslí a perkusemi.
Ani v jednom případě však nečekejte obdobu slavných „magických hlasů Bulharska", i když i s nimi se tu najde vývojová souvislost. Vždyť obě tradice koření v chorálních skladbách Byzance, sbírají orientální vlivy a zároveň těží z pozdější evropské polyfonie.
„Albánské večery" nejsou zaměřeny pouze na hudbu. Koncert doplní svým vystoupením albánská básnířka Gerda Dalipaj.
Další hudební návštěvy z Balkánu a Afriky |
Boban i Marko Marković Orkestar (Srbsko) - balkánská dechovka, 24. března, Jablonec n. N., Eurocentrum, 7. dubna, Praha, divadlo Archa; 8. dubna Brno, Fléda.
Gino Sitson (Kamerun/USA) - hlasový mág, spojující jazz či gospel s africkými tradičními postupy, 16. dubna, kino Atlas, Praha, v rámci koncertní série Jazz Meets World
Fanfare Ciocarlia (Rumunsko) - balkánská dechovka, 23. dubna, Praha, Palác Akropolis, v rámci Respect Plus |
Foto: Tomáš S. Polívka (Habib Koité), Rachot/Respect Plus (Jonianet)