Frýdlant na Liberecku opět žije v jazzovém rytmu

Kultura
17. 8. 2017 07:22
Letní jazzová dílna.
Letní jazzová dílna.

V město jazzu se po roce znovu proměnil Frýdlant na Liberecku. Letos se v historickém městě koná už 34. ročník Letní jazzové dílny Karla Velebného, na který se sjelo 200 hudebníků z Česka i zahraničí. Týdenní seminář je nejstarším specializovaným kurzem v České republice, na kterém převážně mladí hudebníci a zpěváci pronikají do tajů jazzové interpretace.

"Zájem je velký, na všechny se ani nedostane," řekl spoluzakladatel projektu a hlavní pořadatel Aleš Benda. "Letos tu máme 180 hráčů a 20 lektorů. Jsou tady hráči na všechny možné nástroje, kteří se dopoledne učí v nástrojových třídách a odpoledne hrají v kapelách," řekl. Zájem o dílnu je podle Bendy větší, než mohou uspokojit. "Je to podle systému kdo dřív přijde, ten dřív mele. Obvykle vypisuju přihlášku někdy začátkem února a koncem února bývá už dost plno," dodal Benda.

Letní jazzová dílna Karla Velebného začala v sobotu 12. srpna, kdy se večer lektoři i frekventanti sešli s posluchači v sále restaurace Beseda na prvním společném jam session. V jeho úvodu pokřtili album After Midnight In Frýdlant, které po skončení loňského ročníku natočil 5 O'clock Big Band pod vedením amerického saxofonisty Neila Wetzela a bubeníka Garyho Rissmilera.

Týdenní interpretační seminář byl ve Frýdlantu poprvé v roce 1984 a od té doby se koná pravidelně. Jedinou výjimkou byl srpen 2010, kdy Liberecký kraj postihly ničivé záplavy a Frýdlant patřil k nejpostiženějším městům. Jazzová dílna se tehdy přesunula do Přerova.

Jazzová dílna ve Frýdlantu nabídne několik koncertů, na nichž se představí frekventanti kurzů i lektoři. "Ve čtvrtek a v pátek se můžeme těšit na skvělé velkokapelové finále - Wetzel a Rissmiller opět připraví na koncerty v Besedě vystoupení dvou big bandů," dodal Benda.

Autor: ČTK Foto: , www.ljdfrydlant.cz

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ