Legendární irští rockeři U2 se dali dohromady na inzerát

Kultura
23. 9. 2016 10:38
Irská kapela U2 dosáhla během své dlouholeté hudební kariéry velkých úspěchů.
Irská kapela U2 dosáhla během své dlouholeté hudební kariéry velkých úspěchů.

Inzerát na školní nástěnce před 40 lety odstartoval existenci jedné z největších rockových legend současnosti - irské kapely U2. Čtveřice muzikantů od té doby prodala zhruba 200 milionů desek a získala stovku ocenění včetně 22 sošek Grammy. Stala se jednou z nejprodávanějších kapel všech dob. A na koncertu U2 v Praze Strahově v srpnu 1997 nadšeně aplaudovalo 80 tisíc diváků, byla to jedna z největších akcí svého druhu v ČR.

Na zmíněný inzerát, ve kterém bubeník U2 Larry Mullen Jr. oznamoval úmysl založit kapelu, se přihlásilo a 25. září 1976 u Mullenových doma sešlo sedm kluků na první zkoušce. A založili Larry Mullen Band.

Baskytaristu Adama Claytona vzali, protože nosil afghánský ovčí kožich a sluneční brýle. A Paul Hewson, nyní známý pod přezdívkou Bono, pocházející z názvu dublinské prodejny s naslouchátky Bonavox, sice moc zpívat neuměl a hrát na kytaru taky ne, ale měl charisma a byl oblíbený u spolužaček.

Na další zkoušku jich přišlo jen pět a kapela se přejmenovala na Feedback. Zaujal je punk, název kapely změnili na The Hype a začali skládat vlastní songy.

Dnešní název kapely vznikl v roce 1978 před soutěží v irském Limericku, kterou U2 vyhráli. Hlavním argumentem pro něj bylo, že písmeno a číslo by na plakátech mohlo být velké.

Záhy sestavu opustil druhý kytarista, Dik. Zůstali Bono, The Edge, Adam Clayton a Larry Mullen Jr. A v tomto složení hrají dodnes.

Když se potkali s Paulem McGuinnessem, který jim začal dělat manažera, nabrala jejich existence profesionálnější ráz. V září 1979 jim vyšel první singl U2-3 u CBS Records.

Na první album Boy z následujícího roku si museli najít jiného vydavatele, nakonec uspěli u Island Records. Doprovodila ho první šňůra po Evropě i USA a vzápětí druhé LP zvané October.

Potom se Bono a The Edge zapojili do komunity věřících a kapelu na chvíli opustili, manažer McGuinness je posléze přesvědčil, že víru mohou šířit i prostřednictvím hudby. A tak se vrátili.

Ale tady možná vznikl humanitární akcent kapely, na koncertech často patrný - odpuštění dluhů chudým zemím, boj za lidská práva nebo podpora politických vězňů. Následovala třetí deska War.

Po vydání alba The Unforgettable Fire v létě 1985 uchvátili svět na multikoncertu Live Aid ve Wembley. Show na pomoc hladovějícím v Etiopii viděly v televizi dvě miliardy lidí a U2 se stali vrcholem koncertu, prodej jejich desek strmě vylétl a časopis Rolling Stone je vyhlásil kapelou 80. let.

Renomé globálních hvězd jim přinesl rok 1987 a album The Joshua Tree plné hitů typu Where The Streets Have No Name či With Or Without You. Je to jejich nejúspěšnější deska, získali za ni i první Grammy.

Studio Paramount o U2 natočilo film Rattle and Hum a album toho jména, k němuž vyjeli na další šňůru, nabídlo mix nových písní a živých nahrávek.

Elektronikou ovlivněné album Achtung Baby na podzim 1991 zahájilo éru koncertů s audiovizuálními orgiemi - obří obrazovky, Bono s videokamerou v ruce a pomalované trabanty.

Další album s názvem Pop z jara 1997 doplnila velkolepá šňůra PopMart: ve své době největší obrazovka světa široká 50 metrů, nad pódiem obří oblouk připomínající logo McDonald's nebo velký stříbrný citron, z něhož kapela vycházela na přídavky. Toto představení viděla i Praha.

Zatím poslední album U2 s názvem Songs Of Innocence vyšlo už pod novým manažerem Guyem Osearym, nyní má vyjít novinka Songs of Experience.

V roce 2005 byli U2 uvedeni do rokenrolové síně slávy. Bona jmenovala britská královna Alžběta II. čestným rytířem a ve Francii dostal Řád za umění a literaturu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Markus Schreiber

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ