Popové klenotnictví, <span>zázračné dítě</span> a zvířecí astronauti

Kultura
26. 4. 2009 14:50
Hudební novinky
Hudební novinky

Hudební novinkyHledače všechno nového a inspirativního může uspokojit dnešní díl, věnovaný některým sotva dospělým objevům na britské alternativní scéně. Na ostrovech se v poslední době klube jeden výjimečný talent za druhým: dýdžejka, zpěvačka a skladatelka Mica Levi alias Micachu, výtvarník a muzikant Ben Sadler nebo famózní jednadvacetiletý elektronik Robert Logan.

Jedním z nejsvěžejších alb letošního roku nepochybně zůstane debut Jewellery od londýnského tria Micachu and The Shapes. Jeho titul ani moc nepřehání: jde skutečně o malý klenot.

Micachu and The ShapesNa nahrávce, kterou produkovala ikona britské elektronické avantgardy Matthew Herbert, se sešla klávesistka Raisa Khan, bubeník Marc Pell a mladičká MC a dýdžejka Mica Levi (21), která v rámci svých akademických studií napsala už i orchestrální skladbu pro Londýnskou filharmonii. 

Pokud bychom chtěli parafrázovat staré surrealistické heslo, mohli bychom říci, že svěží experimentální pop téhle trojice připomíná náhodné setkání kytary a vysavače na djském pultu.

Micachu and The Shapes (obal alba Jewellery).Neobvyklé struktury Leviných skladeb jako by nás nutily přehodnotit naše představy o písňové formě: teprve skrze rozčepýřené a zkreslované kytary smíšené s elektronickými bzuky a beaty vystupují na světlo velmi nakažlivé, zpěvné melodie. Záměrně útržkovitá lo-fi produkce, využití domácích spotřebičů i ručně vyrobených nástrojů, introspektivní texty zpívané silně androgynním hlasem - to vše je nedílnou součástí desky, na níž se z chaotické hmoty postupně vynořují působivé tvary. 

Hudba Micachu and The Shapes působí ztřeštěně, neomaleně, a přitom je z ní cítit až přetlak kolektivního talentu. Jako důkaz nechť slouží jedna z vrcholných skladeb nazvaná Just in Case

S opicí do vesmíru

Ben SadlerDalší méně známou, ale o to pozoruhodnější osobností současné britské alternativy je birminghamský výtvarník a muzikant Ben Sadler. On sám není schopen odpovědět na to, zda je spíše umělcem, který má náhodou kapelu nebo jestli jsou spolu s kolegou Philem Duckworthem kapela, jež se bokem věnuje umění. Sadler a Duckworth už sedm let experimentují s technickými možnostmi galerijních prostor a hudba se stala integrální součástí jejich společných výstav.

Od destrukce různých elektronických přístrojů se tato dvojice, která si říká Juneau Projects, posunula k naivistickému digitálnímu folku a posléze k živým improvizacím s amatérskými písničkáři. Jejich dominantním tématem je vztah přírody a technologie, města a venkova, starého a nového; vedle neobvyklé múzičnosti je ale charakterizuje také podvratný smysl Album Them Use Them (Ham, první šimpanz ve vesmíru).pro humor. Mezi jejich nejúspěšnější interaktivní projekty patřil např. večer nazvaný „karajokey“, v jehož rámci si lidé z publika navzájem vyprávějí vtipy těch druhých. 

Sadler však momentálně budí největší rozruch svým vedlejším projektem Them Use Them: jeho aktuální album vydané pod tímto pseudonymem dostalo název Gravity You Lucky Lucky Boy a je konceptuální poctou zvířecím astronautům. Jak uslyšíte ve skladbě Sam, Sadler tu poutavě kombinuje náladotvorné plochy a samply upomínající na tvorbu laptopisty Fennesze s loudavými, jako by apatickými beaty. 

Taxi do temnoty

Jakkoli to může to znít bizarně, jednadvacetiletý Robert Logan je nejsoučasnější reinkarnací elektronického pionýra Aphexe Twina, ovšem s větším zájmem o hmyz a tradici vážné hudby. Jeho brilantní elektro-akustické skladby plné gymnastických beatů a ponurého ambientního vlnění navazují na zkoumání (dnes už jednou zmiňovaného) vztahu kultury a přírody: Loganovo aktuální album Inscape silně ovlivnil autorův pobyt v opuštěné maďarské továrně zvolna pohlcované lesem. 

Robert Logan (obal alba Cognessence).Jeho napínavá hudba sklízí u kritiky mimořádný ohlas a podněcuje k sofistikovaným rozborům - podle mnohých jako by dokonce odrážela věčný duel mezi pozemským a nadpřirozeným, mikroskopickým a nedozírným. Nové skladby jsou přesto o něco méně schizofrenní než jeho první díla: mezi agresivním basovým probubláváním a rafinovaným elektronickým cvrkotem lze občas zaslechnout i jemné ozvuky klavíru. Co do žánrového zařazení, Logan si volně půjčuje z grimu, drum'n'bassu i dubstepu, ale vytváří svůj vlastní, mnohem purističtější svět. Takhle nějak zní tvorba předčasně umělecky vyzrálého autora, který už má za sebou mimo jiné soundtrack k oscarovému dokumentu Taxi to the Darkside nebo spolupráci s Brianem Enem.

Hudbou zázračného dítěte Roberta Logana se navíc obloukem dostáváme zpátky k surrealistické tradici, ovšem místo hravosti Micachu and The Shapes tady hledejme spíše temná industriální zákoutí a narkotické nálady filmů Davida Lynche. Skladbu Angels and Insects poslouchejte ZDE.


Tip týdne

GorillazDnešní tip bude trochu netradičně upozorněním na hudební dokument: celovečerní snímek Bananaz, pojednávající o animované skupině Gorillaz, natáčel během uplynulých sedmi let režisér Ceri Levy a výsledkem je zábavná a nejen pro příznivce Damona Albarna poučná podívaná. Film oficiálně vychází na DVD 1. června, na belgické webové televizi Babelgum si ho ale můžete pustit už teď.  

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ