<span>Souboru Ondráš</span> se možná ujme ministerstvo kultury

Kultura
30. 7. 2008 12:48
Soubor Ondráš ani příliš nepřipomíná vojenskou jednotku.
Soubor Ondráš ani příliš nepřipomíná vojenskou jednotku.

Soubor Ondráš ani příliš nepřipomíná vojenskou jednotku.Vojenský umělecký soubor Ondráš, který plánuje armáda letos zrušit, možná nezanikne. Ministr kultury Václav Jehlička je ochoten převzít ho pod svůj resort. Učiní tak, pokud dostane na provoz souboru peníze ze státního rozpočtu, řekl dnes jihomoravskému hejtmanovi Stanislavu Juránkovi.

Jehlička má podle Juránka přesnou představu, jak soubor začlenit do struktury ministerstva a jeho organizací. "Má dokonce konkrétní místo, to je Ústav lidové kultury ve Strážnici, který by toto dostal na starosti," řekl Juránek.

O souboru bude Juránek nyní jednat na ministerstvu obrany, pod které spadá. Schůzku má domluvenou na čtvrtek. S úředníky ministerstva chce dohodnout, jak soubor zachovat. Podle rozkazu ministryně obrany má Ondráš ke konci srpna ukončit uměleckou činnost a na konci roku zcela zaniknout. Juránek chce termíny posunout, i proto, že na převod souboru pod ministerstvo kultury je podle něj třeba více času.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek už dřív řekl, že termín, ke kterému má Ondráš zaniknout, možná armáda posune. Musí však prý být jasný návrh řešení i s harmonogramem.

Folklorně zaměřený Ondráš je jediným uskupením svého druhu v ČR. Loni měl 240 vystoupení, na nichž jeho hudebníky a tanečníky vidělo téměř sto tisíc lidí. Soubor vznikl před 55 lety. Na jeho roční působení je třeba zhruba 30 milionů korun.

Foto: VUS Ondráš

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ