Šest koncertů nabídne posluchačům jubilejní 50. ročník Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc 2018, který od 3. do 19. září rozezní chrám svatého Mořice v Olomouci. Ve srovnání s předchozími ročníky bude o jeden koncert více, řekl novinářům dramaturg festivalu Karel Martínek.
"Letošní jubilejní ročník festivalu nabízí opravdu to nejlepší ze světové varhanní scény. Posluchači se mohou těšit jednak na špičkové varhanní virtuosy mladé generace, na zkušené varhanické legendy nebo na koncerty se zajímavou dramaturgií," uvedl Martínek.
Festival v pondělí zahájí Martínek, který je varhaníkem v chrámu svatého Mořice a pedagogem na konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci. Do Olomouce v září přijede také například mladý italský varhaník Paolo Oreni, který zvítězil v mnoha prestižních soutěžích.
V olomouckém chrámu zahraje i Thomas Ospital z Paříze. Je titulárním varhaníkem v chrámu St. Eustache a patří mezi světovou špičku varhanního umění. V Olomouci bude 10. září improvizovat na texty knihy Genesis, mluveným slovem ho doprovodí Pavel Hekela.
Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na Aleše Bártu či Bernadettu Šuňavskou. Festival 19. září zakončí Daniel Roth, jeden z nejvýznamnějších francouzských varhaníků 20. století. Jeho koncert bude zaměřen výhradně na francouzské autory.
Kromě šesti koncertů organizátoři nabídnou speciální CD. "Připravili jsme jubilejní CD s průřezem toho nejlepšího, co během 50 let u svatého Mořice zaznělo," řekl Martínek. Pro zájemce budou připraveny také komentované prohlídky varhan.
Před zahájením festivalu bude nutné pečlivě naladit Englerovy varhany v chrámu sv. Mořice. "Letos byla extrémní horka, což se pochopitelně na ladění vždy odrazí. Mým úkolem je varhany v maximální možné míře připravit tak, aby kvalita koncertů nebyla nijak ohrožena," řekl Martínek.
Englerovy varhany v chrámu sv. Mořice po festivalu čeká náročná rekonstrukce, která má začít příští rok a skončit v roce 2021. Organizátoři festivalu proto už jednají o dočasném přesunutí následujících ročníků do jiných olomouckých kostelů.
Původní barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera byl uveden do provozu 22. září 1745. Už tehdy se varhanám pro jejich velikost (2361 píšťal) říkalo "Královna moravských varhan". V původní podobě se varhany uchovaly do poloviny 20. století, kdy prošly velkou rekonstrukcí. Nástroj se zároveň rozšířil, počet píšťal vzrostl na 8054. K varhanám byl připojen také nový pětimanuálový hrací stůl.
Podle odborníků jsou varhany zvukově nesmírně bohaté. Jde o jedno z mála dochovaných děl Englera, který bývá považován za zakladatele slezského varhanářství. Po rozšíření jsou varhany největší v tuzemsku a patří i k největším ve střední Evropě.