Virtuos Firkušný se po smrti vrací do Česka

Kultura
28. 8. 2007 19:17
Rudolf Firkušný
Rudolf Firkušný

Rudolf FirkušnýOstatky klavírního virtuóza českého původu Rudolfa Firkušného, který zemřel před 13 lety v USA, budou v září převezeny do České republiky. Sdělila to Firkušného dcera Veronique Firkusny-Callegari.

Urna s popelem umělce, kde je rovněž popel jeho ženy a brněnské rodačky Tatiany Firkušné, bude uložena 10. září na ústředním hřbitově v Brně. Týž den večer se uskuteční klavírní koncert pod záštitou brněnského starosty, Janáčkovy akademie múzických umění a Masarykovy univerzity.

Rudolf Firkušný se narodil 11. února 1912 v moravských Napajedlích. Jako mimořádně talentované dítě byl v pěti letech představen Leoši Janáčkovi, který se stal nejen jeho učitelem, ale také přítelem. Díky Janáčkovu vedení vystoupil veřejně v Praze s Českou filharmonií už ve svých osmi letech.

Firkušný se proslavil především jako nepřekonatelný interpret hudby českých skladatelů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka a jeho hudebních lásek Janáčka a Bohuslava Martinů.

Ze své rodné země byl nucen odejít hned dvakrát. Poprvé odešel v roce 1939. Vrátil se v roce 1946. Koncertoval na prvním ročníku Pražského jara. Shodou okolností se na něm sešel s Leonardem Bernsteinem, se kterým zde koncertoval i v roce 1990.

Politické změny roku 1948 však Firkušného přinutily, aby se trvale usadil v USA. Do vlasti se vrátil až v roce 1990. "Nebyl jsem vlastně nikdy emigrant, jen jako člověk věřící v demokracii jsem se nevracel do státu, kde vládla totalita. V tu dobu to nebyla má země. Nepatřil jsem sem... Myšlenkami jsem byl pořád s vámi, miloval jsem svou vlast, zůstal jsem Čechem," dal se slyšet umělec.

Firkušný zemřel 20. července 1994 ve svém domě ve Staatsburgu v americkém státě New York.

Foto: www.konzervatorbrno.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ