Janáčkova filharmonie vydala knihu k 60. výročí

Kultura
21. 2. 2015 21:17
Janáčkova filharmonie.
Janáčkova filharmonie.

Janáčkova filharmonie Ostrava vydala k 60. výročí svého založení knihu nazvanou Nehrajeme kratce, hrajeme už 60 let. Publikace připomíná všechny klíčové okamžiky v historii hudebního tělesa od jeho založení v roce 1954. Věnuje se ale i současnosti filharmonie a její budoucnosti.

"Jednotlivé kapitoly seznamují nejen s okolnostmi, které předcházely vzniku samotného symfonického orchestru, ale přinášejí například také zajímavé informace o různých budovách a sálech, kde se v minulosti a současnosti provozovaly a provozují koncerty," uvedla mluvčí filharmonie Jana Knižátková.

Kniha, která nese stejný název, jako byl slogan loňské jubilejní sezony, připomíná výchovné koncerty významného skladatele a hudebníka Ilji Hurníka nebo působení Otakara Trhlíka, který byl u filharmonie nejdéle sloužícím dirigentem. "Součástí knihy jsou i seznamy tuzemských i zahraničních sólistů a dirigentů, s nimiž filharmonie spolupracovala nebo spolupracuje. Nechybí ani seznam všech členů filharmonie od doby jejího vzniku," uvedla mluvčí.

Existence filharmonie začala v roce 1954, kdy vznikl Ostravský symfonický orchestr, který měl tehdy pouze 36 členů. Dnes jich je téměř sto. Název Janáčkova filharmonie Ostrava má těleso oficiálně od 12. října 1971, kdy o tom rozhodla 178. schůze rady Národního výboru města Ostravy.

Filharmonie ve své historii absolvovala řadu zahraničních turné, například v USA, Japonsku, Austrálii či Jižní Koreji, a hrála s mnoha špičkovými sólisty. "V současné době je na interpretačním projevu orchestru nejvíce znát vliv dvou významných šéfdirigentů posledních let, jimiž byli Christian Arming a Theodore Kuchar. Opomenout ovšem nelze ani Petra Vronského," uvedla mluvčí. Domovskou síní filharmonie je společenský sál Domu kultury města Ostravy (DKMO).

Publikaci o Janáčkově filharmonii si zájemci mohou koupit ve vstupním prostotu DKMO nebo na kterémkoli koncertu filharmonie v jejím domovském prostředí. Stojí 290 korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sznapka Petr

Další čtení

Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025
Majáles odstartoval a lidé se bavili

Začal tradiční brněnský majáles. S hudbou, alegorickými vozy i formulí

Kultura
12. 5. 2025
Západočeská galerie v Plzni představila mimořádný dar, který jí odkázala Christine Sekal, vdova po jednom z nejvýznamnějších umělců druhé poloviny 20. století Zbyňku Sekalovi, 12. května 2025, Plzeň. Galerie tak získala reliéfy, sochy, plastiky a další práce v celkové hodnotě několika desítek milionů korun.

Dílo sochaře Sekala dostala darem galerie v Plzni. Má cenu desítek milionů

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ