Ve středu 8. září 2010 odpoledne vyhlásili zástupci mezinárodní poroty v Praze vítěze klání o titul Evropské hlavní město kultury roku 2015. Ve finále své síly změřily západočeská Plzeň a moravskoslezská Ostrava. Vítězem vyhlásil za bujarého pokřiku organizačního týmu předseda poroty sir Robert Scott Plzeň.
"Rozhodnutí poroty je jen doporučením pro pana ministra, teoreticky se může stát, že toto doporučení ministr odmítne, ale to se zatím nikdy nestalo," řekl předseda poroty sir Robert Scott. "Nebyli jsme při rozhodování pod žádným politickým tlakem, naše rozhodování bylo zcela nezávislé, výsledek byl velice těsný, jak jen může být, když je v porotě jen 11 členů."
"Projekt Ostravy na nás velice silně zapůsobil, doufáme, že vláda podpoří i projekty Ostravy, a doufáme, že Plzeň najde způsob, jak s Ostravou konstruktivně spolupracovat," dodal Scott.
"Bylo to extrémně obtížné rozhodnutí," přiznala i další členka komise, zástupkyně Evropské komise Anna Branchová. "Blahopřeji Plzni a vyjadřuji soustrast Ostravě. Obě města do práce na projektech mnoho vložila. A obě města také mohou těžit už jen z toho, že se soutěže zúčastnila."
"Oba projekty byly úžasné, je mi upřímně líto toho města, které je druhé," řekl ministr kultury Jiří Besser. Organizátoři z Ostravy nicméně musejí být zklamáni tím, že jejich město prohrálo opravdu jen o jediný hlas.
"Jsme nešťastní, nejen náš tým, ale i lidé z Ostravy," říká Kateřina Ondřejková z projektu Ostrava 2015. „Celou dobu jsem tvrdil, že je to 50 na 50, a podle vyjádření poroty to tak opravdu bylo," dodal ředitel vítězného projektu Plzeň 2015 Milan Svoboda.
Rozhodnutí poroty předcházelo dnešní představení obou projektů na ministerstvu kultury. Dopoledne jako první vystoupila Ostrava, ve dvě totéž udělala Plzeň. Porotci si obě města prohlédli už v pondělí a úterý. Žádosti kandidátů hodnotila třináctičlenná komise, složená ze sedmi zástupců evropských institucí a šesti českých porotců. Ta teď předloží návrh na udělení titulu Radě ministrů EU.
Anketa:
Jste spokojení s tím, že Plzeň získala titul Evropské hlavní město kultury 2015?
- Ano 33%
- Ne 33%
- Nezajímám se o to 33%
Sama kandidatura začala pro Ostravu i Plzeň přípravou oficiální přihlášky, která byla podána na podzim minulého roku. Prvního ocenění se týmy dočkaly už 8. prosince 2009, kdy postoupily do druhého kola soutěže.
Pražský verdikt poroty netrpělivě očekávali i obyvatelé obou krajských metropolí. Plzeňané fandili před vědeckou knihovnou, kde se od jedenácti promítaly videoukázky událostí a akcí spojených s kandidaturou i přímé vstupy redaktorů České televize. Ostravané na výsledek čekali na Masarykově náměstí.
Se získáním prestižního titulu je spojen také příliv investic na podporu kulturních projektů (vítězné město má jen z evropských zdrojů nárok na zhruba 1,5 milionu eur, tedy 37 milionů korun), zařazení mezi "viditelné" body na mapě kulturní Evropy, nárůst turismu, ale zejména celkové pozvednutí kulturního a společenského života obyvatel.
Kromě mnoha akcí a projektů budou pro Plzeň klíčové především podstatné investice pro doplnění kulturní infrastruktury. Konkrétně jde například o nové budovy divadla a galerie výtvarného umění. Neméně významná je i přestavba areálu bývalého pivovaru a pozdějších kasáren Světovar, který se má změnit v moderní centrum pro současné umění a své místo by tam mělo najít i muzeum designu a životního stylu.
Mezinárodní projekt Evropské město kultury byl založen roku 1985 z iniciativy řecké ministryně kultury Meliny Mercouriové. Titul EHMK umožňuje dvěma vybraným městům po dobu jednoho roku představit Evropě svoji kulturní jedinečnou a rozmanitost. V roce 2015 poputuje tento titul do Belgie a do České republiky.