Sedm statečných a <span>největší přání</span> mladých Čechoslováků

Kultura
18. 3. 2009 07:45
Snímek z dokumentu Květinový most.
Snímek z dokumentu Květinový most.

Pod úrovní mořeV kině Lucerna dnes představí svůj dokument Pod úrovní moře režisér Gianfranco Rosi. Loni za tento snímek získal Cenu za nejlepší dokument na festivalu v Benátkách, nyní se účastní hlavní soutěže festivalu Jeden svět.

Film Pod úrovní moře sleduje během čtyř let osudy sedmi obyvatel osady u hranic v kalifornské poušti nedaleko hranic s Mexikem, kteří se vzdali výdobytků civilizace. Dva heterosexuální páry, dva muži a jeden transsexuál tráví čas četbou, skládáním písní, vylepšováním svých příbytků, prací, milováním nebo hrou se psy. "Působivá kamera i hloubka sdělení obsažených ve filmu působí až uhrančivou silou," slibuje program festivalu Jeden svět. "Pouštní osada, na první pohled tolik odlišná od metropolitního kalifornského života, nám tak může připadat odpudivá a současně i velmi blízká strukturou pocitů jejích obyvatel; stejně jako slova písně Pod úrovní moře opakující se v nekonečné smyčce." Projekce snímku v kině Lucerna začíná v 19.30.

Příběhy z JodokuVe Světozoru ve 21.30 a ještě předtím v Kulturním centru Spořilov v 19.00 je dnes možné vidět snímek Příběhy z Jodoku. Film vyrobený v norsko-polské koprodukci podává výpověď o novodobých koncentračních táborech, v nichž trpí a umírají desetitisíce severokorejských politických vězňů? Významný polský režisér Andrzej Fidyk přesvědčil divadelního režiséra Jung Sung Sana, který se v roce 1994 po útěku z koncentračního tábora Jodok dostal přes hranice do Jižní Koreje, aby nastudoval muzikál věrně zachycující otřesné praktiky uplatňované v táboře. Tvůrci přitom vycházejí ze vzpomínek několika lidí, kteří přežili internaci v koncentračních táborech a podařilo se jim uprchnout do Jižní Koreje.

Snímek z dokumentu Květinový most.Do Městské knihovny je dnes možné zajít mimo jiné na dokument Květinový most, promítá se v 18.00. Jeho dějištěm je statek v Moldavsku bez vodovodu a vlastní mechanizace, který obývají otec, syn a dvě dcery. Práci na poli, na zahradě a péči o zvířata musejí obstarat sami, stejně jako domácí práce. Děti navíc pravidelně docházejí přes kopce do školy. Jejich matka pracuje ve vzdálené Itálii, kde pro rodinu vydělává peníze. Spojnicí mezi matkou a zbytkem rodiny je pošta, kudy chodí dopisy od dětí a zpět se vrací balíčky s dárky, nejčastěji se semeny květin.

Sérii krátkých snímků uvede od 20 hodin ve svém malém sále kino Atlas. Je mezi nimi například desetiminutový britský dokument Čínské eldorado. Režisérka Urszula Pontikosová v utajení a bez vědomí čínských úřadů zachytila "nefritovou horečku", která postihla obyvatele západočínského města Hotan. Ve vyschlém korytě řeky Yurungkash totiž někdo našel velký kus bílého nefritu, který je v Číně kvůli náboženským a mytologickým důvodům ceněn zhruba čtyřicetkrát více než zlato. Proto se stovky místních obyvatel každý den vydávají s motykami a krumpáči pokusit se nalézt vysněný bílý kámen a tím i naději v lepší budoucnost. "Zjistila jsem, že jejich urputné hledání nefritu výstižně symbolizuje boj Ujgurů za nezávislost a svobodu od útlaku," říká režisérka.

Tip on-line deníku TÝDEN.CZ z programu festivalu Jeden svět:

 

Největší přáníNejvětší přání

Režie: Jan Špáta, Československo 1990

Kino Atlas, velký sál, 21.30

 

"Jaké je vaše životní přání?" ptal se Jan Špáta zástupců mladé generace v roce 1964. Bylo to období politické liberalizace, a tudíž i doba velkých vizí a tužeb. Příslušníci první generace, která dospěla po druhé světové válce, se k životu v socialismu vyjadřovali otevřeně a kriticky, takže není překvapivé, že byl film v roce 1969 zakázán. Jan Špáta se ke své anketní otázce vrátil v roce 1989. Nová generace své touhy míří k materiálnímu zabezpečení nebo zcela otevřeně kritizuje naprostou nesvobodu v zemi. Shodou okolností byl posledním natáčecím dnem 17. listopad a otázku po největším přání štáb pokládá i těžkooděncům na Václavském náměstí. I oni mladí muži jsou příslušníky generace, která své děti přivedla již do svobodného Československa.

 

Úplný programový přehled festivalu na dnešek i zítřek naleznete na www.jedensvet.cz.

Foto: Jeden svět

Autor: - kul -

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ