Mezi kulturními událostmi tohoto týdne nesmí chybět křest e-knihy Ivana Langera V síti. Slavnostní akt se 11. 8. odehrál v prostorách pražského CEVRO institutu, na jehož založení se Langer koncem devadesátých let sám podílel. V pořadí pátý titul vydaný knižní divizí Empresa Media vypustil do světa společně se svým přítelem Jaromírem Soukupem. A jaké to bylo?
Dvorana institutu se plnila lidmi, jejichž pohledy směřovaly v napjatém očekávání k připravenému podiu, kde se měl co chvíli objevit autor křtěné knihy Ivan Langer. Když se v rukách hostů ztratila i poslední sklenička šampaňského k přípitku, rozeznělo se atrium tóny známými z filmu Matrix. Hudba jako by dodala další význam názvu Langerovy knihy V síti.
Pak už směl "dílalačný" dav přivítat hřmotným potleskem samotného autora. Ivan Langer s tajemným kufříkem v ruce na úvod svého proslovu zdůraznil, že knihu křtí v prostorách, které má skutečně rád, což se ne vždy poštěstí (hostům i autorům). Snad i to přidalo akci na velmi otevřené přátelské atmosféře.
Titul V síti Langer představil pomocí čtyř otázek "policejního výslechu", tedy Díky komu? Díky komu (teď už doopravdy)? Jak? a Proč? Celý rozzářený bavil příchozí svým inteligentním ironickým humorem, když děkoval za podíl na knize Angele Merkelové nebo tvůrci Facebooku Markovi Zuckerbergovi a dalším známým osobnostem, jejichž jména si prý poznamenal neviditelným inkoustem na roli toaletního papíru.
Citace z knihy:
"Pane Zuckerbergu, dovolte mi připomenout: Svoboda slova a projevu, kterým jste dal větší sílu, není vaše!
Svoboda slova a projevu je silnější než Váš Facebook!"
Bylo by snadné o knize V síti říct, že je koláží statusů z Facebooku, komentářů k politickému dění a moci sociálních sítí. Je však, jak sám autor řekl, ve velké míře o životě přítomností v přítomnosti. O tom, jak můžeme poznat sami sebe, když se za sebou ohlédneme. Říkali jsme včera, co tvrdíme dnes? (Otázka pro politiky, novináře i člověka ledajakého jiného oboru) Jakou silou v dnešní době vládne jediné slovo? A neztrácí množstvím zkratek v rychlé síťové době svůj význam, až vede k nepochopení?
Citace z knihy:
"Sociální sítě jsou užitečné i proto, že člověk může všem říct, že musí mlčet a nemůže jim nic říct... :-)"
Kromě vtipů došlo i na vážně míněná poděkování. "Určitě bych chtěl poděkovat člověku, který byl hned na úvod při výběru textů, a nevím, jestli mu tím nedám polibek smrti, když ho budu jmenovat, je to Robert Malecký," uvedl Langer. Díky posílal i tvůrci titulní stránky Robertu Štenclovi, dále Miloši Kozumplíkovi a v neposlední řadě Jaromíru Soukupovi.
Na osobní vlně se tak nesla i další část křtu, kdy Ivan Langer pozval k sobě na stupínek právě "křtitele" (nikoliv kmotra) Jaromíra Soukupa. Ten, uvedený jako odvážný vydavatel se sportovní duší boxera, zdůraznil, jak moc si váží názorů Ivana Langera a že přes veškeré rozmíšky zůstali přáteli a "boxerské souboje" sváděli vždy v džentlmenském duchu. Snad právě ta vzájemná úcta vedla k tomu, že se pánové nemohli shodnout na tom, kdo má otevřít šampaňské ke křtu a symbolicky polít desku s obálkou díla V síti, a navzájem si dávali přednost. Když se však spustil odpočet, červené tlačítko, na znamení zahájení prodeje e-knihy, stiskli společně.
Posledním tajemstvím večera zůstal stříbrný kufřík, který Ivan Langer před zraky všech přítomných s hrdostí otevřel. Zástupu čtenářů a gratulantů pak z odtajněného příručního zavazadla jednomu po druhém rozdával karty, pomocí kterých si mohou dílo stáhnout. Bylo vidět, jakou radost autor má z každé známé tváře, ale i z těch méně povědomých, pozvaných skrze síť. Poté všechny uvítal na nultém ročníku CEVRO Institut Food Festivalu, jak trefně označil slavnostní raut, kde na menu nechyběly ani ústřice.
Nezbývá než knize V síti popřát, aby byla čtena a ve větší míře snad i pochopena.