Významné dílo
Šaldovu cenu dostane kniha o kameramanu Kučerovi
28.06.2017 16:30
Cenu F. X. Šaldy, která se udílí za významné dílo v oblasti umělecké kritiky, letos dostane Kateřina Svatoňová za knihu o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi. Autorka v ní kriticky zpracovala zcela neznámou pozůstalost jednoho z předních českých kameramanů, spolupracovníka Věry Chytilové, Vojtěcha Jasného či Karla Kachyni. Cenu předá porota ve čtvrtek v Museu Kampa. Současně bude udělena Cena Otokara Fischera pro německé bohemisty.
Devětatřicetiletá Kateřina Svatoňová působí na katedře filmových studií FF UK a je autorkou knih uvádějících film do širšího kontextu umění. Oceněná kniha s názvem Mezi-obrazy: Mediální praktiky kameramana Jaroslava Kučery se pokouší jednak o teoretické uchopení práce kameramana a jeho základních mediálních praktik v jejich obecnosti, jednak o postižení specifických postupů Jaroslava Kučery.
Přes archiv umělce dovoluje proniknout k jeho myšlení obrazem, přiblížit se jeho pohledu a zkoumat vazby mezi jeho vlastní fotografickou a soukromou filmovou tvorbou a profesionálním natáčením.
Cena Otokara Fischera se bude udílet letos poprvé symbolicky v roce 150. výročí narození a 80. výročí smrti F. X. Šaldy. Klade obdobný důraz na "pronikavost pohledu, dar hodnotící, schopnost vidět a položit problém, přetavování imaginace, povyšování a zpředmětňování nálady", jak uvedl v jednom ze svých textů Fischer, český literární historik a germanista, divadelní kritik, překladatel, dramaturg, básník a dramatik, po němž cena nese jméno. Cena je určena výjimečným počinům v německy psané bohemistice, zvláštní pozornost věnuje pracím zkoumajícím vztahy mezi českou a německou kulturou v prostoru českých zemí.
Cenu ve čtvrtek dostane Tilman Kasten za knihu o valdštejnských románech Alfreda Döblina a Jaroslava Durycha, která podle poroty popisuje neznámou kapitolu z dějin česko-německého literárního transferu. Vyšla loni pod názvem Historismuskritik versus Heilsgeschichte - Die Wallenstein-Romane von Alfred Döblin und Jaroslav Durych.
Společnost F. X. Šaldy vznikla záhy po smrti významného českého kritika a dala si za cíl uchovat jeho odkaz materiální i duchovní. Zakladateli společnosti v roce 1937 byli Jan Mukařovský, Václav Černý či Bedřich Fučík. Díky této společnosti se podařilo vydat téměř celé sebrané spisy F. X. Šaldy. Společnost F. X. Šaldy obnovila svou činnost v roce 1990.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.