<span>Banderas ve Varech</span> dostal "Bartoškovu" cenu

Kultura
10. 7. 2009 23:30
Antonio Banderas třímá cenu prezidenta festivalu.
Antonio Banderas třímá cenu prezidenta festivalu.

Banderas a další trofej do sbírky.Zaplněný sál karlovarského hotelu Thermal aplaudoval v pátek pozdě večer hollywoodské hvězdě Antoniu Banderasovi. Před projekcí svého snímku Letní déšť převzal z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu.

"Toto ocenění je pro mě něco velice osobního. Protože málo lidí na světě ví, že když začala moje kariéra v Americe, přijel jsem z České republiky. Točil jsem tu totiž po sedm měsíců, a nejen v Praze, ale i v Plzni a v Karlových Varech, seriál o mladém Mussolinim. V té době jsem si zamiloval tuto zemi, lidi i kulturu, takže vám mohu česky říci: Dobrý večer," uvedl Banderas.

Podotkl, že vlastní řadu cen, které mají podobu nahých žen - včetně té karlovarské. "Vítej do klubu, dítě," řekl a přiblížil zaplněnému sálu svůj snímek. Vysvětlil, jak dal před pěti lety na jihu Španělska dohromady filmovou společnost, protože se po 20 letech v Hollywoodu potřeboval vrátit zpět do země, kde se narodil, aby dělal nekomerční projekty.

ČTĚTE TAKÉ: Banderas: Vzpomínám na Pražský hrad a jistou Ditu

Hrdinou španělsko-britského koprodukčního snímku Letní déšť je mladík, který právě opouští nemocnici a setkává se se svými přáteli. Končí léto a celá jejich parta se rozprchne na všechny strany. "Můj film je o přechodu z doby dospívání k dospělosti," charakterizoval film Banderas. Sny jeho mládí prý byly daleko skromnější, než byl potom jeho život. Vždy chtěl být divadelním hercem, ale ne hvězdou. Dodnes neztratil nic z té energie, která ho kdysi pudila odejít z Málagy.

Letní déšť byl uveden v sekci Panorama na Berlinale 2007 a získal cenu Europa Cinemas Label.

Když moderátor Marek Eben Banderase uváděl, zdůraznil v tomto nevlídném počasí právě název filmu Letní déšť. "Nebylo by to možné, kdyby tuto delegaci netvořilo slunce, jehož paprskům by všechny ženy v tomto sále rády nastavily tvář, ramena, záda - i ten zbytek," podotkl. Konstatoval, že svým dabingem kocoura v animovaném Shrekovi je Antonio Banderas "esencí veškeré kocourovitosti kocourů celého světa".

S Madonnou v posteli, s Melanii v životě

Rodák ze španělské Málagy Banderas patří k nejpopulárnějším filmovým hercům současnosti. V mládí byl nadějným fotbalistou, po zranění ale dal přednost divadlu, kde začínal koncem 70. let. Začátkem 80. let si ho všiml jeho slavný krajan Pedro Almodóvar a obsadil ho do Labyrintu vášní. Spolupráce obou umělců pokračovala Zákonem touhy a vyvrcholila filmy Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988), který byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, a o rok mladším Spoutej mě!.

Antonio Banderas třímá cenu prezidenta festivalu.

Prvním Banderasovým americkým snímkem byl dokument S Madonnou v posteli (1991). Do povědomí diváků se zapsal vedlejší rolí v oscarové Philadelphii, mezi hvězdy první velikosti jej vynesl Desperado režiséra Roberta Rodrigueze (1995). V Banderasově filmografii je možné najít filmy všeho druhu - muzikál Evita, dobrodružnou Legendu o Zorrovi nebo oceňovanou Fridu. Namluvil kocoura ve Shrekovi, hrál ve třech pokračováních dětského filmu Spy kids. Na poli režie debutoval v roce 1999 snímkem Léto v Alabamě. Milovník dobrého vína je od roku 1996 podruhé ženatý s herečkou Melanií Griffithovou, mají dceru. Ty však do Varů nepřivezl.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Česká filharmonie otevře 130. sezonu koncertem s díly Ravela a Šostakoviče

Kultura
25. 3. 2025
ilustrační foto

Věda v praxi: Jak se dostat do klubu v Berlíně? Vznikla pozoruhodná studie

Kultura
25. 3. 2025

Vodojemy v Brně navštívilo přes sto tisíc lidí. Lákají je koncerty i prohlídky

Kultura
24. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ