V kuloárech karlovarského festivalu se diskutuje o možných držitelích cen. Všeobecně se poukazuje na větší žánrovou šíři soutěžních snímků i jejich vyrovnanou kvalitu.
Během dneška uzavřou hlavní festivalovou soutěž projekce posledních dvou filmů - jihokorejského snímku Himálaj a melancholické komedie debutující americké režisérky Sophie Barthesové s názvem Duše Paula Giamattiho.
Právě tento příběh, který hlavního hrdinu, ve skutečném životě filmového herce, představuje coby newyorského divadelního herce, který se rozhodne čelit blížícímu se nervovému zhroucení vynětím a zmrazením vlastní duše, má podle kuloárových zvěstí velkou naději na některou z cen." Gogol, Bunuel, Jung a Woody Allen stáli u kořenů originálního snímku uvedeného poprvé na letošním festivalu Sundance," charakterizuje tento film festivalový katalog.
Novináře zaujala i další soutěžní díla, včetně chorvatsko-srbského snímku Bez konce. Jeho hrdinou je Rom, který se živí jako pornoherec. Rozhodne se zachránit z této branže krásnou dívku, ovšem jejich životy zatěžuje temná minulost. Režisérem tohoto tragikomického příběhu lásky ve světě, kde jsou všechny hodnoty vystaveny na prodej či odsouzeny k cynickému zničení, je Vinko Brešan, jehož Duch maršála Tita byl oceněn v Karlových Varech - v roce 2000 tu získal cenu za režii - i v Berlíně.
Dánský režisér Martin Pieter Zandvliet debutuje sugestivním psychologickým portrétem herečky, kterou alkohol připravil o všechno a ona se po odvykací léčbě snaží získat zpět své dva malé syny. Také jeho snímek s názvem Potlesk na festivalu zaujal, stejně jako tragikomedie režiséra loňského festivalového hitu Sedmé nebe Andrease Dresena Whisky s vodkou.
Bez šancí by podle některých názorů nemusel být ani slovenský zástupce v soutěži - Pokoj v duši Vladimíra Balka, jehož scénář napsal zkušený Jiří Křižan.
Filmový debut úspěšného ruského dramatika Vasilije Sigareva Vlček diváky rozdělil. Drsný příběh nelásky mezi matkou a dcerou mnohé šokoval, další ho však přijali. Přitom na červnovém festivalu ruských filmů v Soči mu prý porota udělila hlavní cenu jednomyslně. Zda však k němu bude mít podobný přístup karlovarská jury v čele s význačnou francouzskou producentkou Claudií Ossardovou, zatím nelze odhadnout. Českou kinematografii v porotě zastupuje přední reklamní režisér Ivan Zachariáš.
Podle umělecké ředitelky přehlídky Evy Zaoralové je i letos těžké najít v hlavní soutěži společného jmenovatele. "Zajímavé je, že snímky pocházející z bývalých socialistických zemí jsou podstatně pesimističtější než ty ze zemí kapitalistických. Vykládám si to tak, že za 20 let, které uplynuly od změny režimu, poněkud opadlo počáteční nadšení a euforie ze svobody. Režiséři vidí s odstupem času i její neblahé rysy včetně toho, jak je demokracie zneužívána," řekla.
ČTĚTE TAKÉ: Antikrist: osobní film o démonech v přírodě a v ženě
Foto: kviff.com