Sexuální násilí? Londýnský orchestr stopl vystoupení dirigenta

Kultura
22. 12. 2017 17:30
Dirigent Charles Dutoit.
Dirigent Charles Dutoit.

Královský filharmonický orchestr (RPO) v Londýně kvůli obviněním ze sexuálních útoků zrušil vystoupení švýcarského dirigenta Charlese Dutoita. Dutoita, který je šéfdirigentem a uměleckým ředitelem RPO, obvinily tři operní pěvkyně a jedna hudebnice ze sexuálního násilí. 

Filharmonie podle zpravodajského serveru BBC uvedla, že se s Dutoitem dohodla, že dirigent prozatím nebude na koncertech vystupovat.

"Orchestr bere obvinění velmi vážně a RPO věří, že pravda by měla být zjištěna právní cestou," uvedla filharmonie v prohlášení. "Nynější rozhodnutí, které učinili RPO a Charles Dutoit, poskytuje čas, aby mohl být vytvořen jasný nadhled. Charles Dutoit musí mít možnost požádat o právní pomoc, aby mohl na obvinění odpovědět," dodal RPO.

Ženy, které nyní 81letého Dutoita obvinily, uvedly, že nikdy v minulosti incidenty z obav před ztrátou angažmá nehlásily, neboť dirigent byl maestro a ony byly mladé. Události se podle výpovědí žen odehrály v letech 1985 až 2010, a to na rozličných místech, jako byly automobily, šatny, výtahy v hotelích či hotelové pokoje. Dirigentovo chování pak popsaly jako těsné sevření těl, vynucené líbání či přinucení k dotykům v intimních partiích.

Dutoit vede orchestr od roku 2009, během své kariéry ale působil mimo jiné v Londýnském filharmonickém orchestru či s filharmoniky v Bostonu, Montrealu, Paříži, Tokiu či Los Angeles. Dirigenta z opakovaných vystoupení v rámci Pražského jara znají i čeští posluchači.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Uncredited

Další čtení

Festival vědeckých show Pop Science

Festival Pop Science ukázal dětem vědu jinak, než jak ji znají ze školních lavic

Kultura
7. 11. 2025
ilustrační foto

Jízda parního vlaku připomene návrat československých legionářů domů

Kultura
7. 11. 2025
ilustrační foto

Planetárium má problémy se vstupenkami. Útočí roboti i podvodníci

Kultura
Aktualizováno: 7. 11. 2025 00:35

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ