Do Ostravy se vrací obraz, který darem dostal exprezident Svoboda

Kultura
6. 3. 2017 13:33
Prezident Ludvík Svoboda na archivním snímku.
Prezident Ludvík Svoboda na archivním snímku.

Do knihovny Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) se po sedmdesáti letech vrátil obraz, který v roce 1947 při návštěvě města dostal darem někdejší československý prezident Ludvík Svoboda. Malbu s názvem "Elektrárna a koksovna Generál Svoboda Ostrava II" do knihovny dlouhodobě zapůjčila dcera bývalého prezidenta Zoe Klusáková-Svobodová. Na středu univerzita chystá slavnostní instalaci obrazu, které se účastní Svobodova vnučka Luďa Klusáková, řekla mluvčí univerzity Petra Halíková.

Armádní generál Svoboda dostal obraz darem v době, kdy působil ve funkci ministra národní obrany. Důl František v Ostravě-Přívoze byl na jeho počest přejmenován 30. března 1947 na důl Generál Svoboda. V roce 1953 byl ale důl opět přejmenován a nesl název důl Vítězný únor. Svoboda byl v dubnu 1950 odvolán z funkce ministra národní obrany a od roku 1953 penzionován. V březnu 1968 během Pražského jara byl Svoboda, po abdikaci Antonína Novotného, na návrh Alexandera Dubčeka zvolen prezidentem Československa. Ve funkci prezidenta republiky byl do roku 1975.

"Umístěním obrazu v Ústřední knihovně VŠB-TUO se naplnilo přání paní Zoe, aby byl obraz jako zajímavý doklad naší novodobé historie a jako odkaz na ostravské průmyslové dějiny umístěn v reprezentativním veřejném prostoru města Ostravy," uvedla Halíková.

Obraz z roku 1944 je signován Jeník E. Tento umělecký pseudonym je připisován dle dostupných informací Zdeňku Jelínkovi, ostravskému malíři a pedagogovi, který od roku 1959 působil na Pedagogické fakultě v Ostravě. V letech 1966 až 1971 byl proděkanem pro dálkové studium. V roce 1971 byl z funkce odvolán a po určitou dobu nesměl učit. V jeho tvorbě se také objevují motivy industriální Ostravy obdobně jako na obrazu koksovny Generál Svoboda.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ