Humor Wintera-Neprakty, Švandrlíka a Kopeckého v Želči

Kultura
24. 2. 2019 05:50
Jiří Winter-Neprakta.
Jiří Winter-Neprakta.

V obrazárně Špejchar v Želči na Táborsku začala výstava vtipů, fotografií a knih Jiřího Wintera-Neprakty. Představuje asi 150 exponátů. Spolu s Winterem se mohou lidé seznámit i s Miroslavem Švandrlíkem a Bedřichem Kopecným, kteří tvořili náměty vtipů a předkreslovali je. Řekl to kurátor výstavy Pavel Šmidrkal. V obrazárně začala také výstava brněnského malíře Přemysla Pitříka uspořádaná k jeho 60. narozeninám. Výstavy potrvají do 8. května.

S Kopecným, který vymyslel jméno Neprakta, spolupracoval Winter asi dvě desetiletí. Podle Šmidrkala je ale dnes Kopecného podíl na Winterově tvorbě méně známý než v případě Švandrlíka. "Lidé, kteří mají spojeno, že Neprakta je Švandrlík a Winter, zjistí, že spolupráce s Kopecným trvala asi od roku 1949 do roku 1971. Vtipy z jejich spolupráce jsou hlubší, intelektuálnější. Švandrlík s Wintrem už dělali vtipy lidovější," vysvětlil Šmidrkal. Součástí výstavy jsou návrhy vtipů včetně textů i jejich Winterovo provedení.

Pozůstalost bezdětného Kopecného opatrovala jeho sestra. Do rukou soukromého sběratele se dostala po její smrti, doslova ji zachránil vyhozenou v kontejneru. Obsahovala kresby i texty, protože Kopecný hodně psal nejen pro časopis Dikobraz, ale i pro rozhlas, řekl Šmidrkal, který je autorem nové knihy nazvané Pamlsky firmy Neprakta. "Kniha kromě vtipů a předkreslených námětů obsahuje i několik fotografií ze soukromého života Jiřího Wintera, publikace má asi 70 stran," řekl Šmidrkal.

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta (1924 - 2011) byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se ale například i o antropologii a tajemno všeho druhu. Byl také vyhlášeným gurmánem, vášnivým sběratelem a cestovatelem, miloval zvířata a krásné ženy. Nejvíce ale proslul jako autor kreslených vtipů a knižní ilustrátor. Na výstavě je přes 200 knih nebo přebalů gramofonových desek s Winterovými ilustracemi.

Malíř Pitřík je absolventem pražské Akademie výtvarných umění, ateliér má v Brně. "Je to typ samotářského malíře, nikdy se nezapojil do žádných spolků a sdružení. Letos v červnu bude mít 60 let, výstavu jsme koncipovali k jeho jubileu," řekl Šmidrkal. Vystaveno je asi 50 obrazů, především abstraktních olejomaleb.

Objekt špejcharu zbudovaný kolem roku 1802 přestal sloužit svému účelu po roce 2008 a postupně chátral. Nový majitel, farmář Martin Novák, ho v roce 2012 opravil. V přízemí vzniklo Muzeum zemědělské techniky, v patře je obrazárna, kde se konají výstavy. Loni ho podle Šmidrkala navštívilo asi šest tisíc lidí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Janovský Alexandr

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ