Jazz world photo ukáže to nejlepší z jazzových pódií

Kultura
13. 2. 2015 16:50
Do užšího výběru se dostala i mladá česká fotografka Barka Fabiánová.
Do užšího výběru se dostala i mladá česká fotografka Barka Fabiánová.

Druhý ročník mezinárodní fotografické soutěže zná třicet vybraných fotografií pro letošní putovní výstavu. Ze 187 přijatých fotografií, což je o 40% více než v prvním ročníku, je svým hlasováním uzavřeným 8. února vybrala mezinárodní odborná porota.

Mezi rozhodujícími byli nejen organizátor festivalu Jazzinec Tomáš Katschner, fotografové Patrick Marek, Ivan Prokop, Jiří Turek, kanadský exulant Jiří Kučera, Antonio Porcar Cano nebo vítěz prvního ročníku Didier Jallais, ale i muzikant Dan Bárta. Vybraná série semifinálových fotografií bude vystavena,  poprvé v Galerii města Trutnova od 26. března. Odtud bude kolekce putovat do dalších galerií a veřejných prostor v ČR a Evropě.

Ze třiceti nejlepších snímků je nejvíce, tedy osm, zástupců Itálie, dále mají čtyři želízka v ohni Polsko a Francie, trojice fotografů je z České republiky a Španělska, dva snímky má v semifinále Rusko a Argentina. A jednou fotografií jsou pak přítomní tvůrci z Holandska, Švýcarska, Rakouska a Malty.

Českými autory jsou Barka Fabiánová, David Konečný a Milan Vícha. Na to, zda se někdo z nich objeví mezi třemi nejlepšími vybranými díly, bude potřeba počkat do 28. března, kdy na finálovém večeru trutnovského festivalu Jazzinec budou tři finálové fotografie slavnostně vyhlášeny.

Ceny pro autory tří nejlepších fotografií vytvořil přední český obalový designer Jan Činčera. Jako hlavní hudební hvězdy zároveň na zmíněném festivalu vystoupí renomovaní Richard Bona, Vincent Herring a Amparo Sánchez.  Všechny vybrané snímky je možné vidět na internetových stránkách soutěže.

Jazz World Photo je mezinárodní soutěž fotografů s vášní pro jazz, blues, funky, world music a příbuzné žánry. Od roku 2014 se snaží najít nejzajímavější hudební záběry z uplynulého roku. Bez ohledu na národnost nebo na to, zda jde o profesionála nebo nadšeného amatéra. Důležitá je pouze originalita a přitažlivost záběru.

Snahou soutěže je propojit jazzové fotografy po celém světě a představovat tuto oblast fotografie širší veřejnosti prostřednictvím výstav, ať už v galeriích nebo v rámci hudebních festivalů a akcí. Opakovaně je součástí prestižní akce International Jazz Day.

Autor: Antonín KocábekFoto: Barka Fabiánová

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ