Judita v doprovodu mistrů: asociace smrti a sexuality

Kultura
29. 8. 2013 07:44
Častým modelem Gustavu Klimtovi stála Adéla Broch-Bauer, kterou zvěčnil i na obraze Judita.
Častým modelem Gustavu Klimtovi stála Adéla Broch-Bauer, kterou zvěčnil i na obraze Judita.

Muzeum Kampa v letošním létě poskytuje pohled na tvorbu tří malířů období secese - Gustava Klimta, Alfonse Muchy a Františka Kupky. Ačkoliv se každý z malířů vydal svou uměleckou cestou, při své tvorbě se často střetávali. Tato výstava symbolizuje poslední spojení jejich tvorby. Jejím stěžejním dílem je Klimtova smyslná a krutá Judita, obraz nevyčíslitelné historické hodnoty, který je protkán tajemstvím. Do Prahy se dostala po dvaceti letech a k vidění je do 22. září.

Tento skvost, přímočaře a realisticky zobrazující nahotu, svou nekonvenční kompozicí oddaluje drama zachyceného tématu. Judita na první pohled zaujme svým obličejem, přivřenýma očima a pootevřenými rty - výrazem ztvárňujícím vrcholnou radost. Druhý pohled ovšem spočine na useknuté hlavě Holoferna v jejích rukách, který otevírá brutálnost této biblické události. Podle příběhu se zbožná Judita nechala zajmout Holofernem, oklamala ho, usekla mu hlavu jeho vlastním mečem a tím zachránila židovské město před asyrským vojskem.

Tento obraz trestající spravedlnosti patří do umělecké sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě. Dle odborníků by se v aukci vydražil přibližně za 4 miliardy korun. Přitom je tato "ostravská" Judita Klimtovým již druhým obrazem tohoto motivu. První je vystavena ve Vídni a třetí tzv. Salome v Benátkách. Původ této druhé Judity a její cesta do českých zemí jsou však plny nezodpovězených otázek.

Zahraniční odborníci ji nezařadili do katalogu Klimtovy tvorby, i když obraz má autorův podpis i malířský styl. Je totiž podobná první vídeňské Juditě z roku 1901. Liší se jen rozměry a ležérnějším pojetím. Salome se od předchozích dvou liší úplně. Je tedy druhá kopií té první?

Dále se provádějí výzkumy, aby byla záhada její originality vyřešena - připomínají spíše detektivku. Na rubu obrazu se nacházejí nejrůznější značky a razítka, díky nimž se zjistil první majitel - dr. F. von Schönebach. A také obchod s malířskými potřebami Aloise Ebesedera, kde byl obraz zarámován a kde si Klimt pravidelně kupoval barvy.

Ostravská Judita se liší rozměrem a ležernějším pojetím.Technologický rozbor barev zjistil přítomnost svinobrodské zeleně, která se od roku 1920 nepoužívala. Obraz tedy musel vzniknout za Klimtova života a určitě nemůže jít o kopii z doby po 2. světové válce, kdy se obraz objevil v Ostravě. To potvrzuje i štítek, jenž dokazuje, že se Judita dostala do českých zemí přes pražskou celnici.

Přesto je obraz zahraničními odborníky opomíjen. Aktuálně ostravská galerie provádí další výzkumy a jedná s vídeňskými experty.

Za svůj vysoce charakteristický a smyslný styl byl Gustav Klimt po právu označován přezdívkou Der König - král. Tento zakladatel vídeňské secese vynikal především svými ženskými portréty mísícími dekorativní stylizaci, symboličnost a malířovo heslo "Veškeré umění je erotické." Častým modelem mu byla Adéla Broch-Bauer, její portrét Adele se dnes řadí k nejdražším obrazům světa.

Celá výstava odhaluje rozdíly v přístupu ke kresbě, v uvažování nad vztahem k motivu a jeho zobrazení či v prvém zachycení smyslového podnětu vedoucím k dílu rozměrného charakteru. Nabízí sérii skic Klimtových i jeho dvou vrstevníků - Františka Kupky, jednoho z prvních průkopníků abstraktní malby, a Alfonse Muchy, jehož styl vznikl v souvislosti s tvorbou plakátů pro herečku Sarah Bernhardtovou a který momentálně ovládá Prahu - svou Slovanskou epopejí vystavenou ve Veletržním paláci a plakáty ze sbírky Ivana Lendla v Obecním domě. Je tedy na samotném návštěvníkovy výstavy, aby porovnal styl těchto mistrů.

První a původní Judita vystavena ve Vídni.Třetí zcela odlišná Judita, tzv. Salome.

Autor: Anna BendováFoto: Profimedia , archiv

Další čtení

Havlíčkobrodské muzeum pořádá první ročník Festivalu menšin

Kultura
1. 11. 2025
Tereza Dočkalová

Umělci v Národním divadle převzali Ceny Thálie, Dočkalová už má třetí

Kultura
Aktualizováno: 2. 11. 2025 02:00
Premiéra divadelní prohlídky o životě rodiny Primavesi v originálních prostorách jejich sídla, památkově chráněné Vile Primavesi, 1. listopadu 2025, Olomouc. Podle historických pramenů ji ztvárnil studentský herecký divadlení spolek Kuchmoch. Zleva u stolu sochař Anton Hanak, podnikatel a mecenáš Otto Primavesi a architekt Josef Hoffmann.

Secesní vila Primavesi se při divadelní hře vrátila do doby původních majitelů

Kultura
Aktualizováno: 1. 11. 2025 22:40

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ