Malíř Vojtek slaví 85. narozeniny novou výstavou a stejnojmennou knihou

Kultura
10. 1. 2019 20:30
Malíř Antonín Vojtek.
Malíř Antonín Vojtek.

Výstavu a novou knihu připravil u příležitosti svých 85. narozenin malíř Antonín Vojtek, jehož celoživotní inspirací je jižní Morava. Obojí dostalo název Hledání lásky k rodnému kraji. Vernisáž obrazů i slavnostní představení knihy se uskuteční 24. ledna v prostorách Městského muzea a galerie Břeclav, oznámila malířova manželka Jitka Vojtková.

Vojtek se narodil 10. ledna 1934 v Horních Bojanovicích, malovat začal v 50. letech, samostatně vystavovat v následující dekádě. Žije a pracuje v Břeclavi. K jeho typickým námětům patří krajina pod Pálavou, lužní lesy, říční zátoky Dyje nebo lednické rybníky. Věnoval se ale také portrétům, aktům a zátiším.

Ve Vojtkově vlastní Galerii 99 v Břeclavi najdou zájemci v lednu a únoru malířovy prvotiny, zejména kresby staré 60 i více let. V Městském muzeu a galerii vystaví Vojtek od 24. ledna své obrazy. Bude to autorova 215. samostatná výstava, její vernisáž je zároveň pojatá jako oslava půlkulatin.

Nová kniha se jmenuje stejně jako výstava. Lidé v ní najdou Vojtkovo výtvarné vyznání v 57 olejomalbách a téměř 140 kresbách. Svými texty přispěly další osobnosti se vztahem k jihomoravské krajině, třeba spisovatel Jan Kostrhun, historik Emil Kordiovský nebo vinařský odborník Miloš Michlovský.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ