Objev broumovské kopie Turínského plátna slaví 20 let

Kultura
12. 1. 2019 09:08
Rozměry broumovské kopie jsou téměř shodné s italským originálem.
Rozměry broumovské kopie jsou téměř shodné s italským originálem.

Broumovský klášter si v sobotu 12. ledna připomene 20 let od objevení unikátní kopie Turínského plátna, které je vystaveno v klášterním reflektáři. Výročí oslaví klášter speciálními prohlídkami s doprovodným programem. Vzácný artefakt našel v lednu 1999 současný správce kláštera Přemysl Sochor. Plátno bylo ukryto za štukovým věncem v klášterním kostele svatého Vojtěcha.

"Věděli jsme, že tam je uloženo něco, co se Turínského plátna týká. Bylo to zřejmé z nápisu SANCTA SINDON na štukovém věnci. Domnívali jsme se, že se tam bude nacházet třeba nějaká nitka z originálu nebo něco podobného," řekl Sochor, který kopii Turínského plátna objevil společně s tehdejším správcem kláštera Norbertem Josefem Zemanem.

"Objevili jsme tam složený pruh látky. Nejdříve jsme byli zklamáni, ale k našemu údivu po rozbalení byl vidět otisk lidského těla a zprostřed vypadla latinsky psaná listina. Nebyl pochyb, že jde o veliký objev," řekl Sochor.

Vzácný artefakt našel v lednu 1999 současný správce kláštera Přemysl Sochor.

V Turínském plátně byl podle církve zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Na světě existuje asi 40 kopií plátna a broumovský exemplář patří mezi nejzdařilejší. Pochází z roku 1651. "Je unikátem v celé střední Evropě. Severně od Alp se kromě této žádná jiná historická kopie Turínského plátna nenachází," řekl Sochor.

Rozměry broumovské kopie jsou téměř shodné s italským originálem, který má 4,36 metru na délku a 1,1 metru na šířku. Na plátně je vidět postava o výšce 170 až 180 centimetrů z přední a zadní strany. Malba na lněné látce je vyvedena čtyřmi odstíny hnědavé barvy. Uprostřed má latinský text "vytaženo z originálu". Kopie Turínského plátna byla při slavnosti přikládána k originálu, aby získala punc posvátnosti, řekl Sochor.

Z průvodní listiny vyplývá, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u svatého Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten plátno za svého života daroval broumovskému klášteru. "Tuto relikvii si v klášteře nesmírně cenili. Při barokní přestavbě počítali s tím, že ji uloží někde na čestné místo. Co je zajímavé, neudělali žádnou poznámku třeba v seznamu barokních relikvií. Určitě to někdo před námi otevřel, ale asi nevěděl, co to je nebo jakou to má cenu, a tak to přečkalo celé věky i dobu komunismu," řekl Sochor.

Od 9.00 do 11.00 bude Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov pořádat interaktivní prohlídky klášterní písárny zaměřené na Turínské plátno. V 11.00 a 13.00 se uskuteční speciální prohlídky kláštera zaměřené na Turínské plátno, jeho historii a zajímavosti.

Autor: ČTK Foto: archiv , klasterbroumov.cz

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ