Unikátní projekt
Polský a český design 60. let? Muzeum ukáže 500 exponátů
15.10.2015 06:15
Muzeum umění v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu, která konfrontuje československý a polský design 60. let. Na výstavě s názvem Dohnat a předehnat bude více než 500 exponátů. Jde vůbec o první takový projekt v České republice, expozice navazuje na výstavu Wojna i Pokój, která se vloni uskutečnila v polské Vratislavi.
Základním konceptem výstavy je pomyslný souboj dvou sousedních designových škol. Československý design se prosadil na první poválečné světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Československý výstavní pavilon našel odezvu i v sousedním Polsku, jehož návrháři pracovali v obdobných podmínkách socialistického hospodářství. "Muzeum umění se tak do konce ledna příštího roku stane nejen místem srovnávání, ale především společným domovem dvou designových škol," uvedl spoluautor výstavy Jan Jeništa.
Podle kurátorky Kláry Jeništové bude ve dvou výstavních sálech k vidění více než 500 předmětů od poštovních známek a zápalkových nálepek přes knihy, gramodesky a průmyslový design až po lisované sklo, porcelán, nábytek nebo slavný skútr čezeta, přezdívaný pro svůj charakteristický tvar "prase". "Vystavíme i takové sběratelské kuriozity, jako byly kdysi populární zvukové pohlednice nebo dva modely telefonních přístrojů, které se nikdy nedostaly do výroby. Návštěvníci uvidí i laminátové židle Miroslava Navrátila, které znají z českých tramvají, nebo nejpopulárnější křesílko 366 Józefa Chierowského, kterého se vyrobilo půl milionu kusů," uvedla kurátorka.
Velkou pozornost věnovali autoři výstavy dobovým hračkám. V Polsku se jim podařilo objevit dosud neznámý soubor, inspirovaný tvorbou Libuše Niklové, a to včetně proslulého harmonikového kocoura. "Zahraniční varianty harmonikových a gumových hraček bude možné srovnat v jedné vitríně s originály z Fatry Napajedla a Gumotexu Břeclav. Nikdy předtím se na jedné výstavě nesešly," upozornil Jeništa. Za vrchol výstavy však považuje konfrontaci polského a československého porcelánu. Mezi více než 60 objekty nechybějí například slavné kávové servisy Jaroslava Ježka a figurky zvířat Mieczysława Naruszewicze, které jsou ceněným sběratelským artiklem po celém světě.
Výstava v Muzeu umění Olomouc navazuje na projekt Wojna i Pokój, který vloni uspořádala Galerie současného umění ve Vratislavi. Výstavu postupně s velkým úspěchem převzali i v dalších polských městech. Olomoucká expozice je podle jejích tvůrců rozšířena o 40 nových exponátů z polských soukromých sbírek a zhruba desítku nových předmětů od českých sběratelů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.