Výstavu o umění a propagandě válečného slovenského státu, který byl během své existence v letech 1939 až 1945 úzce spjat s nacistickým Německem, připravila Slovenská národní galerie (SNG). Na ojedinělou přehlídku svého druhu využila nejen díla ze svých sbírek, ale také materiály z jiných slovenských a zahraničních galerií, muzeí a archivů.
"Výstava Sen × skutečnost, která se věnuje umění a propagandě, je prvním zásadním muzejním příspěvkem k tomuto pro nás stále otevřenému a v mnohém traumatizujícímu tématu. Projekt patří k nejtěžším, jaké jsme v poslední době sestavovali," uvedla u příležitosti otevření výstavy ředitelka SNG Alexandra Kusá.
Přehlídka na dvou podlažích Esterházyho paláce v centru slovenské metropole potrvá do 26. února příštího roku. Výstava na dvou podlažích paláce je rozdělena do několika kategorií, jako například budování státu či propagandě. Zvláštní sekce je věnována holokaustu, který se řadí k nejtemnějším kapitolám válečného státu. Chronologicky uspořádaná výstava končí obdobím Slovenského národního povstání.
Součástí výstavy jsou nejen obrazy, ale také fotografie či plakáty s propagandistickými nápisy. Zachycují například záběr z oslav státního svátku, nechybějí kresby z koncentračního tábora či dobová fotografie jedné z obcí, kterou za války vypálili fašisté.
Samotnou výstavu doplní doprovodný program. Zahrnuje například debatu o pronásledování nepohodlných skupin obyvatel v období válečné republiky či filmovou přehlídku.
Většina slovenských politiků se k režimu válečného slovenského státu staví kriticky. Naopak tehdejší republiku a jejího prezidenta Jozefa Tisa, který byl v roce 1947 popraven za válečné zločiny, obhajuje krajně pravicová strana LSNS předsedy banskobystrického kraje Mariana Kotleby. LSNS se stala největším překvapením březnových parlamentních voleb na Slovensku, ve kterých získala osm procent hlasů a ve 150členném parlamentu obsadila 14 křesel.