Tématem mezinárodní výstavy jsou konflikty v současném světě

Kultura
24. 4. 2018 13:15
Dům pánů z Kunštátu.
Dům pánů z Kunštátu.

Různé typy konfliktů v současném světě jsou tématem výstavy Rozhněvaná planeta 2: Operace pokračuje, která začne v brněnském Domě pánů z Kunštátu. Mezinárodní sestava 19 umělců vystaví nové práce i starší díla, která se vážou ke konfliktům geopolitickým, společenským, kulturním i ekologickým. Výstava potrvá do 10. června, oznámila Petra Fujdlová z Domu umění města Brna.

Autoři koncepce Milan Mikuláštík z Národní technické knihovny a Milan Kreuzzieger z Centra globálních studií Akademie věd ČR se snaží prostřednictvím současného umění poukázat na souvislosti mezi různými druhy konfliktů a začlenit je do širšího kontextu. Rozšířená brněnská expozice navazuje na loňskou pražskou výstavu Rozhněvaná planeta.

Konflikty mají podle tvůrců expozice mnoho příčin: mohou být projevem střetu zájmů, nespravedlnosti, nerovnosti, nedostatku i kulturních stereotypů. Neodehrávají se jen na hranicích mezi státy - například teroristický útok se může stát kdekoliv. Mediální zobrazení konfliktů pak ovlivňuje veřejné mínění a podle tvůrců výstavy nezřídka zakrývá jejich podstatu.

"Proto se výstava nevyhýbá kritickým přístupům a diskusím o různých projevech konfliktů a podobách násilí. Z hlediska vizuální kultury je podstatné zprostředkování konfliktů cestou médií, populární kultury, prostřednictvím současných technologií a formou ‚válek obrazů'," napsali kurátoři.

Jednou z vystavujících je Američanka Martha Roslerová. V cyklu Krásné bydlení: Válka až do domu z přelomu 60. až 70. let kriticky reagovala na americké vojenské angažmá ve Vietnamu. V kolážích konfrontuje domov, luxusní americký interiér, s válečnou realitou za okny domu, jež se k západním lidem dostává pouze prostřednictvím médií. Nová série koláží z let 2004-2008 podobným způsobem konfrontuje konzumní společnost s válkou na Blízkém východě.

Kontrastem bezpečného prostředí domova a vojenské mašinerie se ve své tvorbě zabýval také předčasně zemřelý českoamerický umělec Jan Jakub Kotík. Jeho modifikacemi čalouněného nábytku prorůstají motivy zbraní.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šálek Václav

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ