Turbulence v galerii: odvolaný ředitel Srp <span>je šéfkurátorem</span>

Kultura
30. 9. 2008 12:47
Staroměstská radnice, jeden z výstavních prostorů galerie.
Staroměstská radnice, jeden z výstavních prostorů galerie.

Jedním z výstavních prostorů galerie je i Staroměstská radnice.Vývoj v Galerii hlavního města Prahy dospěl do překvapivého bodu. Karel Srp, jehož zřizovatel galerie nejprve zbavil místa kvůli údajně nevýhodně uzavřeným smlouvám a letos v létě mu dal výpověď i z místa kurátora, se v pondělí stal hlavním kurátorem galerie.

Po několik týdnů to alespoň navenek vypadalo, že dlouholeté pouto mezi Galeriií hlavního města Prahy a kurátorem Karlem Srpem je definitivně přetrženo. Nyní je ale všechno jinak. Po sedmidenním konkurzu na nového šéfkurátora v pondělí komise vybrala ze tří kandidátů (čtvrtý odstoupil v průběhu řízení) právě Karla Srpa.

Výběrové řízení na vedoucího úseku sbírek, tedy odborníka, který patří v instituci k nejdůležitějším, vypsala galerie ještě předtím, než měla nového ředitele. Uzávěrka pro podání přihlášek na místo ředitele je dnes. Ředitele bude vybírat komise, v níž zasednou spolu s novým šéfkurátorem Srpem také například ředitel odboru kultury a památkové péče Jan Kněžínek, předseda kulturního výboru Ondřej Pecha, předseda výboru ochrany památek a cestovního ruchu František Stádník, členka poradního sboru primátora Marta Smolíková, předsedkyně Asociace muzeí a galerií Eva Dittertová či předsedkyně výboru Uměleckohistorické společnosti Milena Bartlová.

Ke spojení s muzeem asi nedojde

Po vyhlášení konkurzu na ředitele volala odborná veřejnost dlouho, galerii totiž několik let vedl jen ředitel pověřený, a tudíž s omezenými pravomocemi. Od jara roku 2005 vedl galerii jako dočasně jmenovaný ředitel právě historik umění a kurátor Karel Srp. Vloni na jaře ho odvolala městská rada kvůli údajným nedostatkům při veřejných zakázkách. Srp tehdy důvody svého odvolání neuznal, proti jeho odvolání se postavila i řada odborníků. Poté v galerii působil jako kurátor. Letos v červenci se galerie rozhodla jeho i dvě další kurátorky propustit na základě personálního auditu zadaného městem; jednu z kurátorek poté přijala zpět. Podle auditu si galerie najímala externí pracovníky na některé činnosti, které měli v popisu práce interní zaměstnanci. Ti naopak údajně měli množství externích závazků.

Personální změny podle některých odborníků zásadně ochromily odbornou činnost galerie. GHMP patří k jedněm z mála státem či obcemi zřizovaným institucím, které se soustavně věnují prezentaci současného českého i zahraničního umění. Poslední dobou ale byla v nejistotě i proto, že zřizovatel zvažoval její sloučení s Muzeem hlavního města Prahy. Zatím od tohoto nápadu ustoupil.

Foto:

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ