Veřejnosti se v pondělí otevřel rozsáhlý komplex dosud prázdných budov v pražské Hybernské ulici. Čtyřdenním Týdnem diverzity v něm Filozofická fakulta Univerzita Karlovy (FF UK) ve spolupráci s pražským magistrátem zahájila projekt Hybernská ožívá. Jeho cílem je vytvoření multikulturního kampusu, který bude sdružovat kreativní studenty, akademiky a umělce a sloužit obyvatelům i návštěvníkům hlavního města. Řekl to hlavní organizátor projektu a proděkan FF UK Pavel Sitek. Podle magistrátu se uvažuje i o rozšíření na sousední rohový dům.
Magistrát zatím půjčil prázdných sedm domů v Hybernské ulici fakultě na šest měsíců. Poté se fungování kampusu vyhodnotí. Sitek předpokládá, že se spolupráce s magistrátem osvědčí a projekt bude dál pokračovat. V horizontu šesti let by potom snad budovy mohly být zrekonstruovány.
"V budoucnu si představujeme, že do šesti let tu bude moderní infrastruktura, ve které bude sedět unikátní společenství, které dosud ve městě neexistuje," uvedl Sitek. Měly by zde být prostory pro výzkum zaměřený na strategický rozvoj Prahy, její infrastruktury a kulturního života, univerzitní vzdělávací programy pro základní a střední školy či Univerzitu třetího věku, určenou seniorům.
Město chce objekty škole dlouhodobě pronajmout. "Požádali jsme fakultu, jestli by tam ještě před tím nechtěli udělat program. Postavili se k tomu čelem, do konce roku tam bude několik dalších akcí," řekla dnes novinářůmi náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Podle ní existuje i záměr projekt rozšířit také na sousední rohový dům, který nepatří městu, ale je v majetku státu.
Projekt navazuje na memorandum o spolupráci v oblastech vzdělávání, informačních technologiích a územního rozvoje, které v září 2015 podepsali rektor UK Tomáš Zima a pražská primátorka Adriana Krnáčová. Prostory v Hybernské byly dlouhodobě nevyužity a město pro ně hledalo uplatnění. Univerzita Karlova zase dlouhodobě hledala způsoby, jak centrum oživit a přinést do něj kreativní potenciál svých studentů a akademiků.
Podle Sitka je projekt Kampus Hybernská moc velký na to, aby se realizoval najednou. "Opravit takto velký dům trvá dlouho dobu. Vytvořit společenství tak, aby odpovídalo nějakým představám, trvá taky dlouhou dobu," řekl. Společně s proděkanem FF UK Janem Bičovským a architektem Krištofem Hanzlíkem se proto domluvili s magistrátem nejdříve na vytvoření projektu Hybernská ožívá.
Má přichystat podmínky pro rozvoj Kampusu Hybernská tím, že začne vytvářet komunitu z akademiků, studentů, neziskových a občanských iniciativ, různých kulturních institutů nebo turistických organizací. Univerzita tak chce přispět ke zlepšení života ve městě.
Festival Týden diverzity potrvá v zadní části prázdného komplexu budov do čtvrtka. Nabídne bezmála stovku akcí. Jeho tématem bude Město a emoce. Kromě workshopů a výstav připravili organizátoři videomapping, únikové hry, filmové projekce a koncerty. Vstup na všechny akce je zdarma. Celý program a další informace o festivalu jsou na webu nebo na Facebooku.
Po jeho skončení se podle Sitka velikost využitých prostor zhruba ztrojnásobí a budou následovat další akce. Přední dům směrem do ulice Hybernská by se součástí vznikajícího kampusu mohl stát do konce tohoto nebo během příštího roku, dodal.