Unikátní archiv <span>Fotoateliéru Seidel</span> lze vidět na webu

Kultura
26. 5. 2009 14:59
Snímek ze Seidlova fotoateliéru.
Snímek ze Seidlova fotoateliéru.

Snímek z Fotoateliéru Seidel.Ojedinělou sbírku snímků života na Šumavě na počátku minulého století z archivu českokrumlovského Fotoateliéru Seidel si mohou lidé nově prohlédnout také na internetu. Databanka, která je evropským unikátem, zatím nabízí na tři tisíce ze 140 tisíc dochovaných fotografií.

Převedení všech záběrů z fotografických desek do digitální podoby potrvá následující tři roky. "Výsledkem by měla být fotobanka unikátního rozsahu, která bude především obsahovat zdigitalizované dílo a archiválie z ateliéru Seidel," vysvětlil ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger. Fond získal na digitalizaci fotografických materiálů grant 770 tisíc eur (20,56 milionu Kč).

Fotoateliér Seidl
Unikátní fotoateliér Josefa Seidla a jeho syna Františka je výjimečný tím, že se v něm zachovalo jak mnoho původního technického vybavení, tak dílo obrovského rozsahu, které tam vzniklo. Odkaz Seidlových, kteří zaznamenávali přírodu, krajinu i běžný život od konce 19. do poloviny 20. století, čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů s podrobnou dokumentací. Dochovala se velká malovaná plátna sloužící jako pozadí, fotoaparáty a dobový nábytek včetně židliček, na něž usedali fotografovaní. Ateliér s prosklenou střechou je navíc magickým místem i díky své architektuře.
Už teď se ozývají stovky zájemců, kteří by se chtěli se snímky seznámit. Tato možnost se jim nabízí na www.seidel.cz. Historické fotografie na webu doplňuje i zhruba 5000 stran záznamů ze zákaznických knih, podle nichž si mohou lidé najít, kdy se v ateliéru nechali zvěčnit jejich předci. Z databanky se ale dají stáhnout pouze v nízké kvalitě a jsou kryté ochranným logem muzea, o zaslání snímků proto mohou požádat pracovníky muzea. "Vedle databanky je kontakt, jak se k nám dostat, zavolat, případně zaslat mail," uvedl Petr Hudičák z Českokrumlovského rozvojového fondu.

Na vytvoření databanky spolupracuje fond také s Šumavským muzeem v Pasově. "Mám k tomu rodinný i muzeální vztah. Ve Fotoateliéru Seidel byla v roce 1916 fotografována moje matka a v roce 1945 jsem tam byl fotografován sám," řekl Manfred Franghofer z pasovského muzea. Zdůraznil, že největší část klientely ateliéru tvořili Němci a projekt je nyní dodatečnou šanci pro získání důvěry mezi oběma národy.

Foto: seidel.ckrumlov.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ