V Brně <span>transformuje umění</span> Masaryk i ukrajinská zeď

Kultura
18. 11. 2009 10:30
Erika Bornová a její umění na tělo.
Erika Bornová a její umění na tělo.

Klasika - TGM Chicken a Pode BalUmělecké pohledy na společenské změny v posledních 20 letech shrnuje velký výstavní projekt Formáty transformace 89-09, který představil Dům umění města Brna. Formáty transformace jsou první výstavou v hlavní budově Domu umění po jeho náročné rekonstrukci.

Kurátoři vybrali několik desítek českých a slovenských umělců, z nichž mnozí tvoří vysloveně angažovaná díla, v tvorbě jiných se zájem o společnost a politiku projevuje nenápadněji. Sedm kurátorů vybralo bezmála 70 autorů a skupin, jejichž díla zaplnila nejen hlavní budovu Domu umění na Malinovského náměstí, ale také Dům pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici včetně Galerie 99. Mezi zastoupenými umělci jsou například poslední držitel Chalupeckého ceny Jiří Skála, její starší laureáti Eva Koťátková, Barbora Klímová, Jiří Černický a Ján Mančuška.

Ukrajinská hladová zeď od skupiny Rafani.Výstava je rozdělena do tematických sekcí. Nejvíce kritických a angažovaných děl shromáždil kurátor Vladimír Beskid v sekci Od politického k veřejnému prostoru. "Jde o kritiku politiky, umění rozkrádat, kritiku komerční sféry, ale i galerijního prostředí a restrukturalizace kulturních institucí," uvedl Beskid. Například skupina PodeBal vystavuje fotografie dívek v oděvu s logem fastfoodového řetězce KFC. Charakteristickou zkratku však nahrazují písmena T. G. M., iniciály prvního československého prezidenta. Skupina Rafani pověřila několik ukrajinských dělníků, aby při slavnostní vernisáži postavili v předsálí zeď.

Kurátor Michal Koleček mapoval silnou ústeckou scénu. Kurátorka Anetta Mona Chisa v sekci Kapitalistický komunismus sleduje snahu postkomunistických zemí dohnat západní státy a definovat nově svou identitu. Celá výstava si pokládá také řadu dalších dotazů - například zda má umění významnější dopad na chod společnosti.Podle ředitele Domu umění Rostislava Koryčánka bylo hlavním cílem projektu popsat pomocí uměleckých a teoretických prostředků změny v české, respektive středoevropské společnosti. Jednoznačné a jednohlasně formulované odpovědi však návštěvníci očekávat nemohou. Jedním z důvodů je podle Koryčánka i nedostatečný časový odstup. Kdyby se totéž udělalo o deset let později, bude výsledek jasnější, věří Koryčánek.

Výstava má bohatý doprovodný program, který zahrnuje například seriál kulatých stolů o umění a společnosti, festival performance nebo taneční představení. Expozice potrvá do 17. ledna.

Foto: ČTK
   

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ