V Brně <span>transformuje umění</span> Masaryk i ukrajinská zeď

Kultura
18. 11. 2009 10:30
Erika Bornová a její umění na tělo.
Erika Bornová a její umění na tělo.

Klasika - TGM Chicken a Pode BalUmělecké pohledy na společenské změny v posledních 20 letech shrnuje velký výstavní projekt Formáty transformace 89-09, který představil Dům umění města Brna. Formáty transformace jsou první výstavou v hlavní budově Domu umění po jeho náročné rekonstrukci.

Kurátoři vybrali několik desítek českých a slovenských umělců, z nichž mnozí tvoří vysloveně angažovaná díla, v tvorbě jiných se zájem o společnost a politiku projevuje nenápadněji. Sedm kurátorů vybralo bezmála 70 autorů a skupin, jejichž díla zaplnila nejen hlavní budovu Domu umění na Malinovského náměstí, ale také Dům pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici včetně Galerie 99. Mezi zastoupenými umělci jsou například poslední držitel Chalupeckého ceny Jiří Skála, její starší laureáti Eva Koťátková, Barbora Klímová, Jiří Černický a Ján Mančuška.

Ukrajinská hladová zeď od skupiny Rafani.Výstava je rozdělena do tematických sekcí. Nejvíce kritických a angažovaných děl shromáždil kurátor Vladimír Beskid v sekci Od politického k veřejnému prostoru. "Jde o kritiku politiky, umění rozkrádat, kritiku komerční sféry, ale i galerijního prostředí a restrukturalizace kulturních institucí," uvedl Beskid. Například skupina PodeBal vystavuje fotografie dívek v oděvu s logem fastfoodového řetězce KFC. Charakteristickou zkratku však nahrazují písmena T. G. M., iniciály prvního československého prezidenta. Skupina Rafani pověřila několik ukrajinských dělníků, aby při slavnostní vernisáži postavili v předsálí zeď.

Kurátor Michal Koleček mapoval silnou ústeckou scénu. Kurátorka Anetta Mona Chisa v sekci Kapitalistický komunismus sleduje snahu postkomunistických zemí dohnat západní státy a definovat nově svou identitu. Celá výstava si pokládá také řadu dalších dotazů - například zda má umění významnější dopad na chod společnosti.Podle ředitele Domu umění Rostislava Koryčánka bylo hlavním cílem projektu popsat pomocí uměleckých a teoretických prostředků změny v české, respektive středoevropské společnosti. Jednoznačné a jednohlasně formulované odpovědi však návštěvníci očekávat nemohou. Jedním z důvodů je podle Koryčánka i nedostatečný časový odstup. Kdyby se totéž udělalo o deset let později, bude výsledek jasnější, věří Koryčánek.

Výstava má bohatý doprovodný program, který zahrnuje například seriál kulatých stolů o umění a společnosti, festival performance nebo taneční představení. Expozice potrvá do 17. ledna.

Foto: ČTK
   

Autor: ČTK

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ