V kauze výstavy o herečce Monroeové soud udělil pětileté tresty

Kultura
4. 11. 2015 17:00
Na snímku jsou obžalovaní v kauze ztráty mobiliáře výstavy herečky Marilyn Monroeové, Eugen Čerge (vpravo) a Milan Kožina (uprostřed).
Na snímku jsou obžalovaní v kauze ztráty mobiliáře výstavy herečky Marilyn Monroeové, Eugen Čerge (vpravo) a Milan Kožina (uprostřed).

Soud potrestal dva muže pětiletým vězením a jednoho podmíněným trestem v souvislosti se ztrátou mobiliáře výstavy o americké herečce Marilyn Monroeové. Obžaloba je vinila z podvodu, což se ale podle soudu neprokázalo, muži dostali trest za podílnictví. Podle obžaloby se v roce 2013 zmocnili kamionu s věcmi po slavné umělkyni, aniž by věděli, o co jde, a byli řízení ze Slovenska neznámými členy organizované zločinecké skupiny. Obžalovaní však vinu odmítají, údajně byli pouze najatí na vykládání věcí ve skladu.

Rozhodnutí Městského soudu v Praze není pravomocné, lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu. Na vykládání a nakládání zboží se podle soudu podíleli Eugen Čerge a Milan Kožina, kterým soud udělil pět let vězení. Oba muži jsou ve vazbě. Třetí obžalovaný, Josef Hort, je stíhán na svobodě a soud ho potrestal tříletým vězením podmíněně odloženým na pět let. Za podvod jim hrozilo až deset let vězení.

Soudce Tomáš Kubovec řekl, že se tvrzení o organizované skupině neprokázalo, stejně jako podvod. Důkazy o tom prý nepřinesly ani odposlechy, které obžaloba považovala za jeden z hlavních důkazů. Podle Kubovce ale neobsahují důkaz o tom, že by některý z obžalovaných přesměroval kamiony, řeší se pouze vykládání a nakládání zboží, nebo peníze. Muži ale podle soudu věděli, že zboží pochází z trestné činnosti.

Podle vyšetřovatelů způsobili škodu nejméně 8,9 milionu korun. Hlavní líčení se původně týkalo šesti lidí, zbylí tři jsou obžalovaní z podílnictví a jejich případ řeší v samostatném jednání soud v Berouně.

Podle spisu převzali neznámí členové organizované zločinecké skupiny kontrolu nad slovenskou přepravní společností Manage Log. Jejím jménem pak reagovali na nabídky přepravy na internetovém portálu Raaltrans a získané zakázky zadávali dalším firmám. Při přepravě jim pak zavolali, že původně plánované místo vykládky zboží se změnilo na sklad v areálu pražského holešovického přístavu.

České spojky Čerge, Kožina a Hort se podle obžaloby dostaly také k exponátům a technickému vybavení přepravovanému z florentského muzea na výstavu Marilyn, která se konala v Jízdárně Pražského hradu v roce 2013. Muži si kromě zařízení výstavy údajně přivlastnili kosmetiku a elektrospotřebiče, ale například i krmivo pro domácí zvířata.

Věci v hodnotě 1,66 milionu korun údajně vyložili v Holešovicích 20. května 2013. Obžaloba uvádí, že mezi exponáty byly mimo jiné diář herečky, vějíř s ptačím peřím, černé síťované punčocháče, prostěradlo, časopis Playboy, pohovka fuchsiové barvy či pozvánka na narozeniny Johna Kennedyho.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ