V Nizozemsku objevili originál slavného malíře Jana Steena

Kultura
10. 2. 2018 12:30
V depozitáři léta visel místo kopie z 18. století originál J. Steena,
V depozitáři léta visel místo kopie z 18. století originál J. Steena,

Nizozemští historici umění ze slavného muzea Mauritshuis v Haagu "objevili" obraz slavného holandského mistra sedmnáctého století. Při přípravách na novou výstavu totiž zjistili, že v depozitáři léta bez povšimnutí visel místo kopie z osmnáctého století originál od Jana Steena, informoval server nrc.nl.

Obraz z doby kolem roku 1670 zachycuje výjev z biblického příběhu o Samsonovi a Dalile. Léta byl považován za kopii, kterou v 18. století namaloval vlámský malíř Ignatius de Roore. Jako takovou ji také do Haagu zapůjčili z královského muzea v belgických Antverpách.

Ředitelka muzea Mauritshuis Emilie Gordenkerová a kurátorka Ariane van Suchtelenová ale pojaly podezření, že se jedná o Steenův originál. "Po dalším bádání, restaurování a technickém zkoumání jsme dospěli nejen k závěru, že je to mistrovo dílo, ale i k tomu, že je ve výjimečně dobrém stavu," uvedla Gordenkerová, podle které obraz vypadá, jako by právě opustil Steenovu dílnu.

Biblické téma není pro obrazy z dílny holandského mistra typické, specializoval se totiž na výjevy z každodenního života. I tím si van Suchtelenová vysvětluje, proč se dlouho mělo za to, že obraz nenamaloval Steen. Jeho podpis na obraze se považoval za falzum.

Dílo s názvem Posmívání Samsonovi bude veřejnosti poprvé představeno na výstavě v Mauritshuisu, která začíná příští týden.

Vedle Rembrandta, Jana Vermeera a Franse Halse je Jan Steen (1626 až 1679) nejvýznamnějším umělcem takzvaného zlatého věku nizozemského malířství.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Ivo Hoekstra

Další čtení

Hlavní cenu na benátském festivalu obdržel film Father Mother Sister Brother

Kultura
6. 9. 2025

Frankfurtský rozhlasový symfonický orchestr dnes otevře Dvořákovu Prahu

Kultura
5. 9. 2025
Manželka prezidenta Eva Pavlová (uprostřed) si prohlíží za doprovodu ředitele Pražské paroplavby Pavla Máchy exponáty při otevření prvního Muzea paroplavby v Česku na palubě historického parníku Vyšehrad, 4. září 2025, Praha.

Česko má první muzeum paroplavby. Na parníku. Otevřela ho první dáma

Kultura
Aktualizováno: 4. 9. 2025 16:09

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ