Výstava současného umění v pražském Nostickém paláci chce upozornit na negativní dopady odebírání dětí ze sociálně slabých rodin.
Videa, objekty, instalace, grafika, fotografie i komiks současných tvůrců se v Informačním a kulturním centru Národního technického muzea v pražském Nostickém paláci vyjadřují k odebírání dětí ze sociálně slabých rodin a jejich umísťování do ústavní péče.
Nostický palác je také sídlem ministerstva kultury. „Umění by nemělo být vnímáno jen jako estetický jev, jeho spektrum je daleko širší. Těší nás, že výstava proběhne v budově ministerstva, protože právě k politice státu se výstava vyjadřuje," uvádějí kurátorky výstavy Lenka Kukurová a Zuzana Štefková.
Česko drží smutný primát
Aktuální výzkumy podle pořadatelů z občanského sdružení Vzájemné soužití ukazují, že v České republice je počet dětí do tří let umístěných do ústavní výchovy mnohonásobně větší než v dalších srovnatelných státech Evropy.
"Ze 33 evropských zemí je v ČR počet dětí do 3 let umístěných v ústavech vůbec nejvyšší, podobná situace je i u dětí starších 3 let umístěných v dětských domovech," odvolávají se pořadatelé na výzkum Kevina Browna z University of Birmingham realizovaný v letech 2003-2005. "V současné době je do ústavní výchovy umisťována více než polovina dětí z důvodu nepříznivé sociální situace rodiny a další třetina z důvodů zdravotně-sociálních, přičemž romské děti tvoří velice významné procento z celkového počtu dětí umístěných do ústavní výchovy. Z valné většiny se tedy nejedná o děti opuštěné, sirotky nebo o děti týrané či zneužívané, ale o děti z chudých rodin."
Výstava, jíž se účastní například Lenka Klodová, Tamara Moyzes, Darina Alster, Milena Dopitová či Radovan Čerevka, potrvá v Nostickém paláci do 10. května.