Zakladatel stuckistické malby Thomson vystavuje v Praze

Kultura
25. 9. 2015 13:15
Devět českých výtvarníků vystavuje v těchto dnech v Londýně v rámci výstavy takzvaného stuckistického hnutí, které vzniklo před 11 lety v Anglii a zdůrazňuje figurální malbu.
Devět českých výtvarníků vystavuje v těchto dnech v Londýně v rámci výstavy takzvaného stuckistického hnutí, které vzniklo před 11 lety v Anglii a zdůrazňuje figurální malbu.

Díla Charlese Thomsona, jednoho ze zakladatelů hnutí stuckismu, tedy uměleckého směru navracejícího se ke klasické malbě a soše, vystavuje od čtvrtka Art & Event Gallery Černá labuť v ulici Na Poříčí. Thomson koncem devadesátých let založil z odporu ke konceptuálnímu umění hnutí, které chce rehabilitovat tradiční umělecké výrazové prostředky.

Svůj název vytvořili ze slova "stuck", tedy uvíznutý, zaseknutý, čímž ironicky pojmenovávají své uvíznutí v umělecké minulosti. Stuckisté odmítají považovat za umění předměty, které se - dle jejich slov - stávají uměním až poté, co se ocitají v galeriích. Dnes existují skupiny stuckistů v mnoha zemích, v roce 2004 vznikla i česká odnož stuckistického hnutí s názvem Prague stuckists.

Devět českých výtvarníků vystavuje v těchto dnech v Londýně v rámci výstavy takzvaného stuckistického hnutí, které vzniklo před jedenácti lety v Anglii a zdůrazňuje figurální malbu.K jejím zakládajícím členům patří Jaroslav Valečka, Markéta Urbanová, Jiří Hauschka, Jaromír 99 a Zuzana Beránková. Tvorbu Jiřího Hauschky představí příští výstava v Černé labuti.

Postupem času se čistě malířské hnutí stuckistů rozšířilo o fotografy a filmaře, nicméně i ti se vymezují vůči konceptualismu. Stuckisté se proslavili také svými demonstracemi proti Turnerově ceně, které pravidelně pořádají u místa jejího udílení, galerie Tate Modern v Londýně. Čeští stuckisté se konfrontují se zdejší Chalupeckého cenou.

Thomsonova první samostatná výstava v Česku nabízí do 15. listopadu na tři desítky jeho pláten. Art & Event Gallery Černá labuť v centru Prahy otevřeli Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line, a majitelka domu Černá labuť.

"Na stuckismu je sympatické, že vrací umělci jeho právo na svobodné hledání formy i obsahu skrze postupy, z nichž se výtvarné umění zrodilo a které už celkem dlouho svět umění vytrvale zavrhuje jako zastaralé. Proto usuzuji, že má stuckismus takovou mezinárodní rezonanci," uvedla kurátorka výstavy Barbora Maštrlová.

Výstava Charlese Thomsona v Art & Event Gallery Černá Labuť.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mundil Stanislav, Švancara Petr

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ