Zrzavého obraz Červená bárka se prodal za 2,5 milionu

Kultura
14. 10. 2013 06:15
Obraz Benátky I. z roku 1928.
Obraz Benátky I. z roku 1928.

Za 2,5 milionu byl v neděli v Praze vydražen obraz Jana Zrzavého Červená bárka z roku 1948. Obraz se stal nejdražší položkou aukce společnosti European Arts a i s aukční přirážkou za něj nový majitel zaplatí tři miliony korun. Obraz byl vystaven na bienále v Benátkách v roce 1948 a byl uváděn v několika významných uměleckohistorických publikacích. Pochází ze sbírky Ctibora Blatného, který jej získal přímo z autorova ateliéru.

Na nejdražší Zrzavého díla prodaná v aukci ale nedosahuje, před čtyřmi lety se jeho obraz Hornatá krajina vydražil za 10,5 milionu korun, letos na jaře se jeho Benátky I. z roku 1928 prodaly za 8,5 milionu a v roce 2008 se obraz Piazzeta z roku 1929 vydražil za 7,1 milionu korun.

Dalším milionovým dílem se stal obraz Antonína Slavíčka Chalupy v Hlinsku z roku 1903, který se prodal za 1,6 milionu bez aukční přirážky.

Vyobrazení tehdejšího stavu staveb takzvaného Betlému v Hlinsku pochází z počátku Slavíčkova pobytu na Vysočině. Obraz byl roku 2004 na malířově retrospektivě v pražské Městské knihovně a je reprodukován v doprovodné knize. Slavíčka trápila ztráta architektonických památek, snažil se zachytit starou Prahu v období asanace a stejně tak i hlinecký Betlém, kde se zhruba o sto let později staly jeho obrazy inspirací k obnově vzácného místa. Malíř uměl skvěle vystihnout typiku chalup s růzností omítek a střech, ráz jejich užívání, a tak nikoli popisně, nýbrž mentálně zachytil navěky tehdejší situaci, píše v katalogu Michael Zachař. Dnes je Betlém v Hlinsku, tedy soubor několika desítek chalup převážně z 18. a 19. století, památkově chráněn jako vesnická památková zóna.

Obraz Benátky I. z roku 1928.Za vyvolávací cenu 290 tisíc korun byl prodán obraz Julia Mařáka Společnost na výletě z doby kolem roku 1870, z doby Mařákova vídeňského působení, kdy se malíř stýkal nejen se středostavovskými kruhy, nýbrž i se šlechtou, zejména s princem Coburským a hrabětem Potockým. Žánrově laděný výjev je svého druhu momentkou, nese znaky biedermeierovské pohody a zapadá do ranější periody autorovy tvorby. Obraz s již typicky malovaným stromovím zaujme jemnými detaily oblečení a celkovým sympaticky odlehčeným vyzněním, píše Zachař.

Souboj o obraz Zátoka českého krajináře Václava Radimského z roku 1925 vytáhl jeho cenu na 310 tisíc korun. Obraz Bohumíra Matala Cyklisti (1953) je součástí jeho cyklu Člověk ve městě, město v člověku, který autor započal v éře Skupiny 42 a dál rozvíjel i později. Cyklisti změnili majitele za 350 tisíc korun. Zajímavými cenovými nárůsty skončila dražba obrazu Město Františka Hudečka a asambláže Huga Demartiniho Mimo vymezené místo (1975). Hudečkovo Město (1946) bylo vydraženo za 240 tisíc korun. Demartini vystoupal v dražbě ze 125 tisíc korun na 190 tisíc korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ