Před krematoriem ve Strašnicích se dnes už před půl jedenáctou dopoledne začaly scházet hloučky lidí, kteří se přišli rozloučit s bubeníkem kapely Chinaski Pavlem Grohmanem. Hudebník minulý pátek tragicky zahynul ve věku osmatřiceti let.
FOTOGALERIE ZDE
Doslova davy lidí proudily do strašnického krematoria, aby daly poslední sbohem svému blízkému kamarádovi Pavlu Grohmanovi. Před jeho rakví se nahromadily spousty květin a věnce od rodiny, přátel a kolegů, kteří doposud stále nemohou uvěřit, co se stalo. Na schodech před katafalkem položili členové kapely Chinaski buben s nápisem "Pavle, děkujeme za všechno".
Michal Malátný: Sbohem kamaráde
Ve smuteční síni se sešly přes dvě stovky mladých lidí. V předních řadách zasedla nejbližší rodina a členové kapely Chinaski. Smuteční řeči se ujal se zlomeným hlasem nejbližší kamarád zemřelého bubeníka, zpěvák Michal Malátný, který vzal na sebe nelehký úkol a s Pavlem Grohmanem se rozloučil za sebe a celou rodinu. "Znám Pavla dvacet sedm let a zažili jsme toho spolu strašně moc. Jeho touha po dokonalosti byla tak silná, že byl občas nesnesitelný. Ale díky němu jsme to s kapelou dotáhli tam, kde jsme teď," začal řeč zpěvák.
"Jeho jméno znamená v překladu doslova Malý šedý muž, ale tohle k němu nesedí, on byl pravý opak. Byl velký, s pestrou paletou zájmů. Nikdo z nás nemůže uvěřit tomu, co se stalo. Pavle, díky za všechno a sbohem," dodal na závěr své řeči, kterou mezi větami občas vyplnil delší odmlkou. Zároveň všem smutečním hostům poděkoval za přízeň a oznámil, že rodina Pavla Grohmana opouští od kondolence.
Hudebníci pláčou: Stále tomu nemůžeme uvěřit
Michal Malátný také připustil, že si teď kapela Chinaski dopřeje na nějakou dobu pauzu a její budoucnost je nejistá. "Tohle musí všichni pochopit," dodal. Bubeník Pavel Grohman zemřel minulý pátek při dopravní nehodě, kdy se svým motocyklem narazil na silnici mezi Rychnovem nad Kněžnou a Vamberkem do osobního auta. Při cestě do nemocnice svým zraněním podlehl.
ČTĚTE TAKÉ: Bubeník kapely Chinaski nepřežil srážku s autem
Mezi smutečními hosty byl také hudebník Michal Dvořák, který s kapelou Chinaski úzce spolupracoval a produkoval jí například úspěšnou desku Tabáček. "Stále tomu nemůžu uvěřit, s Pavlem jsem se viděl dva dny před jeho nehodou. Byli jsme spolu na kafi a bavili jsme se o jejich jarním turné," řekl zdrceně on-line deníku TÝDEN.CZ Dvořák. Poslední sbohem přišli dát i další známí z hudebního showbyznysu, například David Koller, Aneta Langerová s bratrem Nikolou či Radek Banga z kapely Gipsy.cz.
Smuteční obřad trval dvacet minut a ještě dlouho po jeho skončení postávali Grohmanovi přátelé před krematoriem, kde stále vzpomínali na svého kamaráda. Kapela Chinaski měla původně vystoupit na hudebním festivalu Sázavafest, svoji účast však z pochopitelných důvodů zrušila. Na počest jejího bubeníka však uspořádají pořadatelé festivalu vzpomínkový jam.
ČTĚTE TAKÉ: Sázavafest: vzpomínkový jam za bubeníka Chinaski
Hudební akce se 1. srpna zúčastní Anna K., Matěj Ruppert, Roman Holý, Ivan Hlas, Tomáš Hájíček z Krucipüsku, Jan Kalina a Jana Jelínková ze skupiny Sto zvířat, Czenda z Post-It a Jana Lota, které doprovodí kapela složená z muzikantů Temperamenta, Sta zvířat, Sly Rabbits, Post it a Krucipüsku. Řekl to ředitel festivalu Pavel Kloupar.
Foto: Jan Schejbal