Sarkozy vyznamenal <span>Armaniho a Cardinalovou</span>

Relax
4. 7. 2008 09:59
Claudia Cardinalová a Giorgio Armani získali Řád čestné legie
Claudia Cardinalová a Giorgio Armani získali Řád čestné legie

Claudia Cardinálová a Giorgio Armani získali Řád čestné legieItalský módní návrhář Giorgio Armani se dnes stal rytířem Řádu čestné legie. Nejvyšší francouzské státní vyznamenání převzal z rukou prezidenta Nicolase Sarkozyho. Při téže ceremonii v Elysejském paláci povýšil Sarkozy italskou filmovou hvězdu Claudii Cardinalovou do hodnosti komtura řádu.

Armani převzal řád v den, kdy v Paříži končily přehlídky modelů takzvané vysoké krejčoviny (haute couture), kterých se rovněž s úspěchem zúčastnil. Sarkozy v proslovu vyzdvihl jeho pětatřicetiletou tvůrčí kariéru a řekl, že "Francie má ráda talenty a nebojí se přijímat cizí talenty".

Zatímco Armani dostal základní hodnost řádu, Cardinalová, která už léta dělí svůj život mezi Francii a Itálii, byla povýšena na třetí nejvyšší z jeho pěti příček. Při ceremonii ji doprovázel její dávný herecký partner Alain Delon, se kterým vytvořila nezapomenutelnou dvojici ve slavném filmu Gepard režiséra Lucchina Viscontiho.

Mezi dalšími hosty přátelské ceremonie v zimní zahradě Elysejského paláce byly i herečka Helen Mirrenová a zpěvačka Tina Turnerová.

Řád čestné legie založil v roce 1802 pozdější francouzský císař Napoleon. Od poloviny 19. století má pět tříd - rytíř, důstojník, komtur, velkodůstojník a nejvyšším stupněm je velký kříž. Mezi nositeli řádu je i řada českých a slovenských osobností, mezi nimi Tomáš Garrigue Masaryk, Ludvík Svoboda, Václav Havel a Milan Rastislav Štefánik.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ