Vyčerpaná Farrowová přestala <span>hladovět za Dárfúr</span>

Relax
9. 5. 2009 12:15
Mia Farrowová přijímala dvanáct dní jen tekutiny.
Mia Farrowová přijímala dvanáct dní jen tekutiny.

Mia Farrowová přijímala dvanáct dní jen tekutiny.Vyslankyně dobré vůle UNICEF a americká herečka Mia Farrowová přerušila po necelých čtrnácti dnech ze zdravotních důvodů hladovku, již držela v solidaritě s lidmi ze súdánského Dárfúru. Štafetu po ní ale převezme britský miliardář Richard Branson. V pátek to oznámil mluvčí Farrowové.

Herečka prý dvanáct dní přijímala pouze tekutiny a její zdraví se v minulých dnech natolik zhoršilo, že ji lékař požádal, aby s hladovkou skončila. Farrowová chce svým činem poukázat na to, že Chartúm z Dárfúru vypověděl přes deset humanitárních organizací.
Američanka teď požádala Bransona, aby po ní štafetu převzal, a Brit souhlasil. "Je mi ctí převzít hladovku pro příští tři dny. Nelze se dívat na utrpení milionu lidí. Všichni musíme žádat, aby byla v Dárfúru obnovena mezinárodní pomoc, aby byli tamní obyvatelé chráněni a dostali příležitost žít v míru," sdělil Branson ve svém blogu.

ČTĚTE TAKÉ: Farrowová bude hladovět kvůli Dárfúru
                        Vzbouřenci bojkotují jednání o míru v Dárfúru

Farrowová je vyslankyní dobré vůle agentury OSN devět let a snaží se získat prostředky na pomoc dětem nejen v Dárfúru, ale také Kongu, Haiti, Čadu a Nigérii.

Mezinárodní trestní soud vydal začátkem března zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra za podíl na válečných zločinech spáchaných v Dárfúru. Súdán pak zakázal činnost tzřinácti zahraničním a třem domácím humanitárním agenturám a obvinil je ze spolupráce se soudem. Podle OSN to znamená ohrožení života pro milion lidí v Dárfúru.
V této části Súdánu při šestiletém etnickém konfliktu podle OSN zahynulo 300 tisíc lidí a téměř tři miliony osob musely opustit domovy. Chartúm přiznává pouze zlomek obětí. Na humanitární pomoci je v Dárfúru závislých téměř pět milionů lidí.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ