Pavel Hacker: Připravte se na reklamu Made in Thailand

Relax
8. 9. 2014 14:40
Pavel Hacker.
Pavel Hacker.

Pavel Hacker od ledna 2014 pracuje v Thajsku, aktuálně vede tým v digitální agentuře v Bangkoku. V minulosti působil v agenturách Ogilvy, Havas a Brandz friendz. O svých zkušenostech z Asie píše v aktuálním MSM. 

Nikdy by mě nenapadlo, jak je pracovat v thajské agentuře složité. Thajsko coby Země tisíce úsměvů a symbol tolerance se zdálo být destinací s otevřenou náručí. Opak je pravdou.

Thajská kultura je jako jediná ze všech z regionu ASEAN nezasažená západním vlivem, místní území nebylo bělochy nikdy okupováno. Thajská společnost je postavená na jemném předivu vztahů se složitou a velmi respektovanou hierarchií - až tady jsem si uvědomil, jak socialisticky rovnostářská Česká republika je. Velmi je respektováno stáří: služebně starší kolegové, rodiče, nadřízení. V mnoha případech je zcela tabu je přímo oslovit, dotknout se jich, nesouhlasit s nimi. Jedním ze zásadních prvků thajské kultury je "neztratit tvář", tedy nebýt uveden do rozpačité pozice, neřku-li hanby. Kritizovat kolegu před ostatními je naprosto nemyslitelné, opravit jasný přeřek je krajně nevhodné.

Nicméně thajská společnost je v dynamickém přerodu a oproti českému stojatému rybníčku se vše mění tempem splašeného vepře. Thajští reklamotvůrci jsou proslulí svou kreativitou: pokud se pohybujete na festivalech, určitě jste zaznamenali řadu oceněných kampaní. Thajci mají fantastický smysl pro vyprávění příběhů a dlouhý formát umožněný digitálními platformami okamžitě vzali za svůj: když letos v květnu otevřel Google oficiální zastoupení a odstartoval Youtube reklamu, byla během tří dní vyprodaná do konce roku 2014. Velmi často se mi stává, že zastavuji prsty automaticky připravené kliknout na tlačítko "Přeskočit reklamu" a thajské Youtube spoty sleduji až do konce, a mnohdy mi dá hodně práce se nad thajskými tří, čtyř, šestiminutovými reklamami hluboce nedojmout.

Z pohledu mého oboru neexistuje lepší země. Thajci jsou podle statistik nejaktivnější uživatelé Facebooku na světě. Jen Bangkok má více uživatelů Facebooku než celé Polsko. Obyvatelé všech věkových a příjmových skupin milují smartphony, dokonale je ovládají, jsou velmi aktivní uživatelé komunikačních aplikací jako je LINE, WhatsApp a WeChat, jsou aktivními hráči online a mobilních her. Fotografování a zejména pořizování selfies je malé náboženství a nejsou výjimkou ženy, které jich pořídí několik set denně. Obrovské luxusní nákupní centrum Siam Paragon je "nejinstagramovanější" místo na světě. Jinými slovy, nemusíte se bát nabídnout uživatelům mobilní aplikaci, podmínit účast v soutěži pořízením fotografie či videa nebo vytvořit něco interaktivního. Ve zkratce - pokud se dokážete stát součástí týmu, budete mít z výsledků své práce radost.

Autor: Pavel HackerFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ