Publikace o Chartě 77 <span>Havla dojala</span>

Relax
12. 9. 2007 09:42
Zleva vicepremiér Alexandr Vondra, bývalý ministr vnitra a politik Jan Ruml a bývalý prezident Václav Havel na setkání někdejších mluvčích Charty 77, které se konalo 11. září při příležitosti vydání publikace Charta 77
Zleva vicepremiér Alexandr Vondra, bývalý ministr vnitra a politik Jan Ruml a bývalý prezident Václav Havel na setkání někdejších mluvčích Charty 77, které se konalo 11. září při příležitosti vydání publikace Charta 77

Zleva vicepremiér Alexandr Vondra, bývalý ministr vnitra a politik Jan Ruml a bývalý prezident Václav Havel na setkání někdejších mluvčích Charty 77, které se konalo 11. září při příležitosti vydání publikace Charta 77V pražském Mánesu se včera vpodvečer sešli někdejší mluvčí Charty - nynější ministři, zákonodárci, diplomaté, spisovatelé, vědci i hudebníci. Na křtu edice o Chartě 77 nechyběl ani exprezident Václav Havel, kterého četba starých dokumentů prý dojala. 

Historici shromáždili všechny texty Charty 77 a informace o tomto opozičním hnutí do třísvazkové edice, která je zatím nejrozsáhlejším zdrojem informací o činnosti hnutí, které upozorňovalo na porušování lidských a občanských práv v posledních třinácti letech komunistického Československa. Přináší množství informací ze života chartistů, o jejich komunikaci se zahraničními partnery nebo o perzekuci ze strany tehdejšího režimu.

Autoři otiskli i plné znění výslechů filozofa a jednoho z trojice prvních mluvčí Charty Jana Patočky. Nechybí interní informace orgánů KSČ, Státní bezpečnosti, justice či ministerstva zahraničí. Součástí přílohy jsou medailony všech 45 mluvčích Charty 77 a seznam "ztroskotanců a samozvanců", jak signatáře označoval komunistický tisk. 

K publikaci je přiloženo také DVD s amatérským videozáznamem shromáždění uspořádaného nezávislými občanskými iniciativami ke Dni lidských práv 10. prosince 1988 na Škroupově náměstí v Praze. Bylo to poprvé, co totalitní režim podobnou akci opozice nezakázal. 

Publikaci nazvanou Charta 77: Dokumenty 1977-1989 uspořádali Blanka Císařovská a Vilém Prečan. Ten prohlásil, že sborník rozhodně není pomníkem Chartě 77. Charta podle historika žádnou pietu nepotřebuje - svůj pomník má v základech polistopadové demokracie, v české ústavě a Listině základních práv a svobod. "To jí nikdo neodpáře," uvedl.

Havel se přiznal k tomu, že při četbě dobových materiálů cítil dojetí nad činností zvláště málo známých a "bezejmenných" signatářů. Chartisté, kteří dokumenty hnutí opisovali na psacích strojích a šířili dál, mnohdy trpěli víc než ti známí, uvedl bývalý disident, který koncem roku 1989 vyletěl z opozice do nejvyšší funkce ve státě.

Bývalý mluvčí Charty 77 a exprezident současně vyzval k podpoře disidentů v zemích, které zatím na demokratické pořádky čekají. "Jsou vděčni za podporu, i když nemají jistotu, že to skončí happyendem, že se z nich třeba stanou prezidenti republiky," řekl.

Foto:ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Chat: Jak na správnou epilaci?

Relax
24. 4. 2025
ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ