Nejčastější chybou dneška je snaha naplácat všechny produkty či podznačky přes sebe. Pro MarketingSalesMedia o tom píše kreativní ředitel a poradce při budování značek Vilém Rubeš. Ukazuje, jak je pro lidi v marketingu a obchodu důležité, dívat se na svět očima spotřebitelů, zákazníků, nakupujících. A myslet jejich hlavou.
Nejdůležitější věcí, kterou si Alfred P. Sloan předsevzal při převzetí moci, bylo vyjasnit značky v General Motors. Tak aby spotřebitel věděl, odkud kam sahají ceny jednotlivých brandů. A mohl si vybrat, co je pro něj - a na co má.
Nejčastější chybou dneška je snaha naplácat všechny produkty či podznačky přes sebe. Nestudujete-li ceník, nemáte mnohdy naději rozlišit - kromě krajností - hierarchii nabídky. Nejen u aut. U kosmetiky, elektroniky, všude. Nešťastný zákazník je občas šokován nepoměrem mezi očekávanou a skutečnou kvalitou i cenou.
Krajnostem to nevadí. Skutečný luxus je vždy spiklenectvím pro zasvěcené (víte, že Jaguár kdysi přišel v Česku o jednoho milovníka značky jen proto, že se objevil na sprostých billboardech?). Kdo neví, nedozví se. Musíte-li se ptát na cenu, pak na to nemáte.
A stejně tak low chabrus často využívá taktiky podobat se vedoucím značkám a produktům. Co chybí na kvalitě, doženeme ambaláží. "Vlajková loď osvědčeného výrobce" - tento slogan používal nedávno dovozce automobilů Volha.
Jenže ve středu pole snaha zmizet v houfu, předstírat jako ostatní, že jsme všichni premium, nijak nepomůže. Jen mateme spotřebitele. Octoberfest v Česku? V Intersparu? V září?