Z prázdninového průzkumu headhunterské firmy Recruit CZ vyplývá, že jen ve 12% firem na českém trhu mají ženy více jak 50% zastoupení ve vedení. Ve 46% je však jejich zastoupení méně než 10%.
Vyplývá to z on-line průzkum mezi firmami působícími na českém trhu, jehož cílem bylo zmapovat, jak se společnosti staví k flexibilním úvazkům a k vytváření dalších podmínek pro snadnější návrat žen z mateřské, resp. rodičovské dovolené, nebo pro zaměstnávání maminek s dětmi.
"Práce ve vedení firmy je časově, fyzicky i psychicky náročné. Ženy v určitém momentu musí řešit otázku, zda dají přednost kariéře nebo rodině, nebo zda zvolí kombinaci obojího. Pak je ale důležitá nejen podpora rodiny, ale kvalitní infrastruktura péče o děti předškolního věku, primárního vzdělávání a lékařské péče v okolí bydliště nebo pracoviště. Bohužel tato zařízení mají často omezené kapacity a v některých regionech je situace řešitelná privátními službami," říká Markéta Švedová, ředitelka Recruit CZ.
Profil respondentů
Otázky dotazníku, kterého se zúčastnily firmy různých velikostí a s různou majetkovou strukturou, zodpovědělo 83,15% žen a 16,85% mužů. Většina respondentů pochází z kraje Hlavní město Praha a pracuje v oboru výroba nebo služby. Největší počet respondentů v Praze tak koresponduje i s počtem firem, které mají v hlavním městě sídlo. Z rozložení žen a mužů, kteří odpověděli na dotazník, je také patrné, že naše téma je pochopitelně atraktivnější pro ženskou část zaměstnanců. Osloveni byli personalisté a další lidé s rozhodovací pravomocí v jednotlivých firmách.
Největší podíl respondentů tvořili lidé pracující ve velkých firmách nad 300 zaměstnanců (43%) se zahraničním kapitálem (50%). 45% respondentů pak pracuje v českých soukromých společnostech.
Zaměstnávání žen
V 60% oslovených firmách pracuje méně než polovina žen. Jinak je rozložení zaměstnaných žen v jednotlivých firmách ovlivněno zejména oborem činnosti firmy. Takže například oborem, kde pracuje největší podíl žen je zdravotnictví, bankovnictví a finance, naopak nejméně jsou ženy zastoupeny v energetice, dopravě, stavebnictví a automobilovém průmyslu.
Z výsledků je patrné, že na vedení firem se ženy podílejí daleko menším podílem. Pouze v necelých 12% oslovených firem se podílí ženy na vedení více jak 50% podílem. Ve 46% je to dokonce méně než 10% žen ve vedení firmy.
Disproporci často představuje zastoupení žen v jednotlivých odvětvích v porovnání se zastoupením žen ve vedení jednotlivých firem. Nejznatelnější je to ve výrobě, v médiích, obchodě a v potravinářství, naopak ve službách se zdají být podíly žen ve vedení vyrovnanější.
Alternativní pracovní úvazky
35% respondentů uvádí, že v jejich firmě v poslední době evidují zvýšený zájem o alternativní pracovní úvazky. Největší zájem o takový typ úvazků mají především ženy (63%) a studenti (22,7%). Největší zájem mají zaměstnanci firem, dle respondentů, převážně o stlačený pracovní týden (20%). Nejčastěji úváděným důvodem pro žádost o flexibilní typ úvazku bývá péče o nezletilé dítě (65%) nebo studium (26%). Výhodou umožňování těchto úvazků je podle respondentů jednoznačně snaha o rychlejší návrat do zaměstnání po mateřské dovolené, vyšší loajalita zaměstnanců a úspora finančních prostředků (např. za proškolení nových zaměstnanců).
Firemní školka
Z průzkumu jednoznačně vyplývá, že firemní školky jsou v České republice spíše výjimkou. Firmy by ale byly za určitých podmínek ochotny školky zřídit, a to především v případě velkého nárůstu počtu žen na mateřské dovolené (30%), v případě daňových úlev (25%) a jednodušších pravidel pro jejich fungování ze strany státu.