30. prosinec 1910: Berlínská policie očekává na Silvestra střelbu z bambitek a převracení automobilů. V Praze a Brně se strážníci připravují jen na „trochu křiku".
Kde prožít nejlepší silvestrovskou oslavu? I před sto lety všem nerozhodným bohatě radili pořadatelé silvestrovských zábav. Tedy sylvestrovských, Silvestr před sto lety se psal zásadně s ypsilonem. „Takového Sylvestra jste ještě nezažili," sliboval majitel restaurace v Běhounské ulici v Brně. „Bude hudba, sólové výstupy, tanec a švanda na švandě," dušoval se hostinský.
Bůh Alkohol kráčí mezi poddané
V českých zemích se očekávaly poklidné oslavy, zatímco v Berlíně a Vídni „musila býti učiněna rozsáhlá opatření, aby zabránilo se výtržnostem". Brněnské Lidové noviny předpovídaly, že v obou citovaných velkoměstech bude muset policie hlídat výtržníky, aby jako v minulých letech nepřevraceli automobily a nestříleli v ulicích ostrými náboji. „V Brně ovšem žádných bezpečnostních opatření není třeba. Až na trochu křiku a tu a tam nějakou melu s hokynáři bude i letos v Brně klidno," byl si jist redaktor Lidových novin. A největším problémem silvestrovské Prahy prý bude, že nový rok 1911 přivítá s těžkou hlavou.
V jiném fejetonu v denním tisku byl Silvestr vylíčen následovně: „Bůh Alkohol vystoupí i sestoupí ze svých zářných výšin různých kredencí i z hlubin rozmanitých sklepů mezi své věrné poddané, osvítí je dary ducha svého a ukáže jim růžovou záři nejbližší budoucnosti." Všude prý bude slyšet jen výskot a smích, bzukot lidské spokojenosti a blaženosti.
Sokolský vtip řízný a Baj-Kaj-Laj
Mimořádné veselí slibovali i pražští následovníci Miroslava Tyrše. Program Sokolů lákal na patnáct originálních čísel: „Letošního roku zvláště bude v Sokolně veselo, neboť nikdy neprojevil zábavní výbor tak intensivní činnost pro rázovitost, pestrost a zábavní pořad sylvestrovského večera jako letos. Vtip bude řízný, družnost vpravdě bratrská, jak jinak ani býti nemůže."
V Národním domě na Smíchově se měla předvést stolní společnost Hnízdo kanárů a zpěvácký spolek Malát. V divadle Variéte se mohli silvestrovští návštěvníci těšit na „veleopici orangutang rudou Grétu".
V lidovém divadle Uranie přichystali frašku Baj-Kaj-Laj a biograf Lucerna promítal film Honba za slony v Africe. Kino bylo roku 1910 stále v plenkách, jak patrno i z následujícího inzerátu na silvestrovské promítání: „Kinematograf překonává obrovské vzdálenosti, čas i překážky hmotné a seznamuje nás s dalekými kraji v několika minutách lépe, než dříve dlouhá četba."