Britská komediální skupina Monty Python dnes patří ke klasice televizního humoru, ale její začátky na obrazovce nebyly jednoduché, když měla nízkou sledovanost a vedení BBC takřka ztratila důvěru v její "nechutný a nihilistický" humor. Vyplývá to z dobových dokumentů BBC, které dnes zveřejnil list The Independent.
První díl Monty Pythonova létajícího cirkusu sledovala v říjnu 1969 jen tři procenta lidí. Podle průzkumu BBC i toto málo diváků reagovalo na program nejhůř ze všech zábavných pořadů uváděných v tom týdnu.
Budoucnost skupiny se zdála být ohrožena nejvíc po schůzce vedení BBC v prosinci 1970, které podle zápisu z jednání označilo později legendární skeč s mrtvým papouškem za příklad "hrozivého vkusu". Podle jednoho ze šéfů BBC Aubreyho Singera byly některé části komediálního seriálu "nechutné", vedoucímu oddělení uměleckých pořadů Stephenu Heastovi se zase zdály "nihilistické a kruté". Monty Pythonů se zastal jen editor známého publicistického pořadu Man Alive Desmond Wilcox, který se zeptal, co je špatného na krutém humoru.
Nicméně koncem první sezony začali diváci humor Monty Pythonů oceňovat. To se odrazilo i na postoji vedení BBC a šéf zábavných pořadů napsal Johnu Cleesovi, že "pořad je lepší a lepší". Cleese byl nejvýraznější postavou skupiny, ale koncem třetí sezony ztratil chuť do dalších dílů a rozhodl se odejít. Ostatní členové pokračovali nějakou dobu sami, ale uprostřed čtvrté sezony se v roce 1974 rozhodli program ukončit. Zveřejněné dokumenty také ukazují, že seriál neudělal z Monty Pythonů milionáře. Za každou epizodu dostali po 160 librách a za každý den natáčení deset liber.
Foto: wikipedia.org