O čem píšeme v novém čísle týdeníku MarketingSalesMedia

Relax
9. 6. 2014 09:27
MarketingSalesMedia č. 24/2014.
MarketingSalesMedia č. 24/2014.

Češi a pivo. Billa s Shell. Výzkum a obchod. QR a AR. POS a elektro. Tak by se dal do formátu Twitteru shrnout výběr zajímavých témat z dnešního vydání MarketingSalesMedia. Pokud se chcete dozvědět víc, bude třeba sáhnout po starém dobrém tištěném médiu - s editorialem Daniela Köppla.   

Tlak současné vlády proti obchodním řetězcům je úsměvný. Názorně totiž ukazuje, jak moc si nynější vláda neuvědomuje, že věci už jsou jinak, než byly. Prapor, pod kterým táhnou do boje, je sice prima (ochráníme vás před zlými obchodníky), ale ve skutečnosti zní ta zásadní otázka jinak. Vláda uvažuje v kontextu devadesátých a "nultých" let, kdy řetězce opravdu měly nad dodavateli neomezenou moc. Jenže dnes je to jinak. Prodejní plocha roste rychleji než obrat a obchodním řetězcům nevyšla jejich teorie o tom, že budou vystupovat jako ochránci spotřebitele před značkovými výrobci. Místo toho se ocitly v situaci, kdy se musí bránit. Státním úřadům, nátlakovým skupinám, výrobcům a nevoli zákazníků. To, čeho si vláda ve své snaze usnadnit pozici velkým dodavatelům nevšimla, je změna kontextu. Bylo by hezké říci, že obchodní řetězce dnes potřebují značky proto, aby jim pomáhaly prodávat. Jenomže tak to není. Současný boj se odehrává na linii značka - obchodník - zákazník. Právě on je ten, který změnil svým chováním (sic nevědomě) situaci.

Zákazník dnes chce "osobní zisk". Ten nespočívá jen v nízké ceně, ta je jen jeho součástí. Osobní zisk znamená hledání, jak zvýšit produktivitu jeho osobního majetku (chce maximum za svůj čas, peníze, informace...). Některé obchodní řetězce si tuto změnu uvědomují a zkoušejí na ni reagovat. To se jim však nemůže povést proto, že nezaznamenaly proměnu na straně zákazníka.

Právě kouzlo osobního zisku vede lidi do on-linových obchodů, k nákupům u farmářů nebo je odrazuje od hypermarketů ve prospěch nezávislého maloobchodu. Čistě teoretické řešení je zavedení povinnosti prodávat zboží z hyperlokální produkce (nikoli však národní).
Jenomže dnes, v době, kdy už stojí distribuční sklady? A navíc, je opravdu větší zastoupení nezávislých producentů v řetězcích cíl, který si přejí všichni členové vlády?

MarketingSalesMedia č. 24/2014.

Autor: Daniel KöpplFoto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ